Ստիպողաբար պատվաստվելու դրդելը սահմանադրության ուղիղ խախտում է․ իրավապաշտպան
Ստացվում է, որ մարդուն ստիպում են, որպեսզի նա մասնակցի ինչ-որ գիտափորձի, որպեսզի կատարի այդ ֆորմալ գործողությունը, ասի՝ այո, ես պատվաստված եմ, բայց ապացուցված չէ, թե դա ինչ հետևանքներ է ունենում կամ ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ թեկուզ 5, 10 տարի հետո, լրագրողների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով պատվաստումների գործընթացին, ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա նշեց, որ հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող կարգը, ըստ որի գործատուներն աշխատակիցներից պետք է պահանջեն պատվաստման մասին վկայող փաստաթուղթ, հակառակ դեպքում աշխատակիցները ստիպված պետք է լինեն ամիսը երկու անգամ ՊՇՌ թեստ հանձնել, սահամանդրության խախտում է։
«Իմ պատկերացմամբ՝ սա ուղիղ խախտում է սահմանադրությունը, դրա մասին արդեն շատերն են խոսում։ Ստիպողական պատվաստումը չի կարող համարվել սահմանադրությանը համապատասխանող»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Ռուբեն Մելիքյանը նաև պատկերավոր օրինակ բերեց։
«Ինչու՞ նույն սկզբունքով մենք մարդուն չենք կարող ստիպել, որպեսզի գնա, բանակում ծառայի, եթե նրա համոզմունքն այլ է, ինչու՞ չենք կարող ստիպել, որ շատ ավելի կարևոր՝ հայրենիքի պաշտպանության պարտականությունը կատարի, բայց կարող ենք ստիպել, որ  գնա իր համար ոչ տեսանելի գործընթացի», - ասաց նա։
Մելիքյանը շեշտեց նաև, որ ինքը հարցը դիտարկում է իրավական տեսանկյունից և հակապատվաստումային արշավ չի իրականացնում։
Նա նաև կանխատեսեց, որ հոկտեմբերի 1-ից հետո դատարանները կարող են ծանրաբեռնվել ստիպողաբար պատվաստվել չցանկացող քաղաքացիների հայցերով։

Рубен Меликян: Принуждать людей к вакцинации – прямое нарушение Конституции
Создается ситуация, когда людей заставляют участвовать в каком-то научном эксперименте, выполнить формальное действие и сказать: да, я вакцинирован, однако не доказано, к каким последствиям это приводит или может привести через 5, 10 лет, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами правозащитник Рубен Меликян, касаясь процесса вакцинации.
Он отметил, что вступающий в силу с 1-го октября порядок, согласно которому работодатели должны требовать у работников свидетельство о вакцинации, в противном случае работники будут вынуждены два раза в месяц сдавать ПЦР-тест, является нарушением Конституции.
«На мой взгляд, это прямое нарушение Конституции, об этом говорят уже многие. Принудительная вакцинация не может соответствовать Конституции», - сказал правозащитник.
Рубен Меликян привел также наглядный пример.
«Почему по такому же принципу мы не можем заставить человека, чтобы он пошел служить в армию, если у него другое убеждение? Почему не можем заставить, чтобы он выполнил более важное обязательство – защиту Родины, но можем заставить, чтобы он участвовал в процессе, последствия которого ему неизвестны», - сказал он.
Рубен Меликян отметил, что он рассматривает этот вопрос с правовой точки зрения и не ведет кампанию против вакцинации.
Он также прогноозирует, что после 1-го октября суды могут быть перегружены исками тех граждан, которые не желают вакцинироваться.