Պանթուրքիզմի ջատագովները փորձելու են տորպեդահարել ռուս խաղաղապահների առաքելության երկարաձգումը․ Էդուարդ Շարմազանով
Ակնհայտ է, որ պանթուրքիզմի ջատագովների համար ռուս խաղաղապահների երկարաժամկետ տեղակայումն Արցախի Հանրապետությունում շահեկան չէ։ Նրանք փորձելու են տորպեդահարել ռուս խաղաղապահների առաքելության երկարաձգումն` առնվազն 4 տարի հետո, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մատնանշելով նաև Հայաստանի անելիքները։
«Բազմիցս նշել եմ, որ չնայած համադրվող որոշ շահերին, Կովկասում Ռուսաստանի առանցքային ախոյանը շարունակելու է մնալ Թուրքիան։
Ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը։
Նախևառաջ, անհրաժեշտ է աշխատանք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և մասնավորապես Ռուսաստանի հետ, որպեսզի ռուսական ռազմական երկարատև առաքելությունը դրվի ավելի լեգիտիմ հիմքերի վրա։
Գիտակցում, որ առաջիկայում առանց ռուսական ռազմական ներկայության գրեթե անհնար է Արցախի քաղաքացիների անվտանգության ապահովումը։
Միաժամանակ ՌԴ-ի օժանդակությամբ վերազինել մեր զինված ուժերը։
Դիվանագիտական ակտիվ աշխատանք իրականացնել բոլոր ուղղություններով՝ փորձելով զսպել պանթուրքիզմի աճող ախորժակը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում փորձել վերադաձնել հայանպաստ (Սերժ Սարգսյանի բանակցած) բանակցային ժառանգությունը՝ առաջնային դադձնելով ոչ թե հողեր տալու, այլ՝ Արցախի կարգավիճակի հարցը։
Կարո՞ղ է արդյոք այս խնդիրները լուծել հանձնված իշխանությունը , որը վախենում է նույնիսկ Շուշին ու Հադրութը օկուպացված անվանել։
Հաշվի առնելով Երևանի և Անկարայի խաղաղասիրական, իսկ իրականում՝ հակահայկական ռևերանսները, ոչ, չի կարող», - գրել է Շարմազանովը։

Апологеты пантюркизма попытаются торпедировать продление российской миротворческой миссии – Эдуард Шармазанов
Очевидно, что апологетам пантюркизма невыгодно долгосрочное размещение российских миротворцев в Республике Арцах. Они попытаются торпедировать продление миротворческой миссии РФ, как минимум, через четыре года, написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
«Я неоднократно отмечал, что, несмотря на некоторые сопоставимые интересы, ключевым противником России на Кавказе продолжит оставаться Турция.
Что должна делать Армения?
Прежде всего, необходима работа со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ и, в частности с Россией, чтобы российская военная долгосрочная миссия имела более легитимные основы.
Осознание того, что в ближайшее время без российского военного присутствия практически невозможно обеспечить безопасность граждан Арцаха.
В то же время нужно перевооружить наши Вооруженные силы при поддержке РФ.
Проводить активную дипломатическую работу по всем направлениям, пытаясь сдержать растущий аппетит пантюркизма.
В рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ попытаться вернуть проармянское (проводимое Сержем Саргсяном) переговорное наследие, сделав приоритетным не вопрос территорий, а вопрос статуса Арцаха.
Может ли решить эти проблемы проигравшая войну власть, которая боится даже назвать Шуши и Гадрут оккупированными?
Учитывая миролюбивые, а на самом деле антиармянские реверансы Еревана и Анкары, нет, не может», - написал Эдуард Шармазанов.