ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի հետ հանդիպմանը Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների հայրենադարձման խնդրի հրատապությունը
07/09/2021 13:09
Սեպտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Անդրեա Վիկտորինին։
Զրուցակիցներն անդադարձ են կատարել ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ հավակնությունների վրա հիմնված ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգին, ժողովրդավարական զարգացմանը ու օրենքի գերակայության ապահովմանը, կարևորել քաղաքական երկխոսության, առևտրատնտեսական կապերի, կրթության, տրանսպորտի, էներգետիկ և բնապահպանության ոլորտներում փոխգործակցության խթանումը: Նախարար Միրզոյանը և դեսպան Վիկտորինը հատկապես շեշտել են Հայաստանի հարավում ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացումը:
Առանձնահատուկ ընդգծվել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկման և վերջինիս ընձեռած համագործակցության հնարավորությունների լիարժեք օգտագործման անհրաժեշտությունը։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Արևելյան գործընկերության «Ետ-2020» տեսլականի, ինչպես նաև Արելյան Գործընկերության գալիք գագաթաժողովի աշխատանքների իրականացման շուրջ։
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողություններին, որոնք լուրջ սպառնալիք են տարածաշրջանի անվտանգությանը և կայուն զարգացմանը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախում ստեղծված հումանիտար խնդիրներին։ Այս համատեքստում ընդգծվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձնանց անվերապահ հայրենադարձման խնդրի հրատապությունը։
Նախարար Միրզոյանը նաև կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորման նպատակով խաղաղ գործընթացի վերսկսումը։

Арарат Мирзоян обсудил с главой делегации ЕС гуманитарные проблемы в Арцахе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 7 сентября принял главу делегации ЕС в Армении, посла Андреа Викторин, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники коснулись повестки отношений Армения-ЕС, основанной на общих ценностях и взаимных интересах, обеспечения демократического развития и верховенства закона, подчеркнули важность развития политического диалога, торгово-экономических связей и сотрудничества в сферах образования, транспорта, энергетики и экологии. Министр Мирзоян и посол Викторин в особенности подчеркнули реализацию инфраструктурных программ на юге Армении.
Особо была отмечена необходимость эффективного применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и полноценного использования предоставленных соглашением возможностей для сотрудничества. Стороны также обменялись мнениями о видении Восточного партнерства на период после 2020 года, а также о реализации работ предстоящего саммита Восточного партнерства.
Министр Мирзоян обратил внимание своего собеседника на провокационные действия, осуществляемые подразделениями азербайджанских ВС в отношении суверенной территории Армении, которые представляют серьезную угрозу безопасности и стабильному развитию региона.
Стороны коснулись гуманитарных проблем, возникших после 44-дневной войны в Арцахе. В этом контексте был подчеркнут незамедлительный характер вопроса безоговорочного возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане.
Министр Мирзоян также подчеркнул важность возобновления мирного процесса с целью долгосрочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.