Հոկտեմբերի 20-ին Կովսականում զանգվածային սպանություններ են տեղի ունեցել. զինվորներին կապել են մեքենաներից և քաշել, կտրել են սպանված զինծառայողների ականջները. ՄԻՊ
08/09/2021 12:43
Հոկտեմբերի 20-ին Կովսականում, երբ Կապանից դեպի Կովսական 61 հայ զինծառայող է մեկնել, դաժանություններ են տեղի ունցել. փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով սպանվել են հայ զինծառայողներ, մի մասը փրկվել է, մի մասը՝ գերեվարվել և բռնի անհետացել, այս մասին Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ զեկույցը ներկայացնելիս ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Դաժանությունները տեղի են ունեցել ոչ միայն կենդանի անձանց, այլ նաև՝ մարմինների մասերի նկատմամբ։ Կան լուսանկարներ, որտեղ երևում է, որ կոնկրետ կտրում են սպանված զինծառայողների ականջները։ Դրանք Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ծառայողներն են իրականացրել», - ասաց Թաթոյանը։
Զեկույցում, պաշտպանի խոսքով, կցված են լուսանկարներ այն մասին, որ հայ զինծառայողներին կապել են մեքենաներին և քաշել.
«Մենք իդենտիֆիկացրել ենք, որ դա տեղի է ունեցել թուրքական արտադրության «Otokar APV» հատուկ մեքենայով, որը պատկանում է Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությանը»։
Թաթոյանի խոսքով՝ Կովսականում դաժանություններ իրականացրած ադրբեջանցի զինծառայողներն այսօր ներկա են Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին։

20 октября в Ковсакане произошли массовые убийства: азербайджанцы привязывали военнослужащих к машинам и волокли по земле, отрезали уши убитым – омбудсмен Армении
08/09/2021 15:01
Азербайджанские военные совершили массовые убийства и варварства 20 октября в Ковсакане, когда группа армянских военнослужащих из 61 человека, прибывшая в Ковсакан из Капана, вступила в бой с азербайджанцами. В результате перестрелки армянские военнослужащие были убиты: часть спаслась, а часть была захвачена в плен и насильственно исчезла, заявил сегодня Защитник прав человека Армении Арман Татоян во время презентации нового доклада о нарушениях прав находящихся в Азербайджане армянских пленных.
«Варварства совершались не только в отношении живых, азербайджанцы глумились также над телами погибших. Есть фотографии, на которых видно, что азербайджанцы отрезали уши убитым военнослужащим. Это делали служащие пограничной службы Азербайджана», - сказал Арман Татоян.
По словам омбудсмена, в докладе есть также фотографии, на которых видно, что армянских военнослужащих привязывали к машинам и волокли по земле.
«Мы идентифицировали, что это было совершено на бронемашине  «Otokar APV» турецкого производства, которая принадлежит погранслужбе Азербайджана», - сказал Арман Татоян.
По словам омбудсмена Армении, совершившие варварства в Ковсакане азербайджанские военнослужащие сегодня стоят на дорогах между общинами Сюника.