Իսկ ինչո՞ւ չանեն, մուրճն էլ է իրենց ձեռքին, մեխն էլ, «կգունավորեն» Եռաբլուրը, զոհերի  հիշատակը և անկախությունը, տերն ո՞վ է․ Մարգարիտ Եսայան
10/09/2021 15:30
Իսկ ինչո՞ւ չանեն, մուրճն էլ է իրենց ձեռքին, մեխն էլ, «կգունավորեն» Եռաբլուրը, զոհերի հիշատակը և անկախությունը, տերն ո՞վ է․ Մարգարիտ Եսայան
ՀՀԿ անդամ Մարգարիտ Եսայանը ֆեյսբուքյան իր էջում համոզմունք է հայտնել, որ Նիկոլ Փաշինյանը դիտմամբ է կառավարության նիստին հայտարարել, թե «ՀՀ անկախության 30-ամյակին Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունենալու գունագեղ տոնակատարություն, որը նվիրված է լինելու ՀՀ անկախության, անվտանգության և Արցախի համար իրենց կյանքը զոհած նահատակների հիշատակին»։ Նա նաև ափսոսանքով նշել է, որ հասարակության մի հատված, այդպես էլ չգիտակցելով այս ուղերձի բուն նպատակը, գնալու և մասնակցելու է այդ «գունագեղ տոնակատարությանը»։
«Իր կյանքով և քայլերով դժբախտն ու դժգույնը «գունագեղ» բառը միտումնավոր նետեց և մարդիկ դա վերցրին ու սկսեցին քննարկել, դժգոհել, զայրանալ․․․ Մարդիկ որքա՜ն հեշտ են տրվում մանիպուլյացիաների, չէ՞ որ սա ևս հերթական սրիկայական մանիպուլյացիան է։
Իսկ խորքում ասածն այն էր, որ ինչ կուզենք՝ կանենք, կնշենք, կտոնենք, կգունավորենք ձեր Եռաբլուրը, զոհերի հիշատակը և անկախությունը․․․ Տերն ո՞վ է․․․
Անկախությունն այլևս քչերին է հետաքրքիր։
Կանեն, անելու են։ Իսկ ինչո՞ւ չանեն, մուրճն էլ է իրենց ձեռքին, մեխն էլ։ Դեմն ո՞վ է առնելու։ Ֆլեշմո՞բը, ընդդիմադիր հայտարարություննե՞րը․․․ Մի՛ ծիծաղեցրեք, սիրտ չունեմ։
Եվ եթե համարենք, որ ընտրության արդյունքը հունիսի 20-ին չի կեղծվել, ուրեմն իրոք, դրանց 600 հազարից ավելի կենդանի մարդ ձայն է տվել։ Դե, հաշվեք, թե դրանցից քանի՞սը կգնան և գունագեղ կնշեն մեր հայրենիքի, մեր անկախության թաղումը։ Ճոխ հուղարկավորություն կլինի, չեմ կասկածում․․․

Маргарит Есаян: А почему не сделать? И молоток, и гвоздь – в их руках, «раскрасят» Ераблур, память жертв и независимость
Член Республиканской партии Армения Маргарит Есаян убеждена, что Никол Пашинян умышленно заявил на заседании правительства о том, что «21 сентября на площади Республики состоится красочное празднование, которое будет посвящено памяти погибших за независимость, безопасность Армении и Арцах».
Она также с сожалением отметила, что часть общества, так и не осознав сущность цели этого послания, пойдет и будет участвовать в этом «красочном празднестве».
«Несчастный и бесцветный своей жизнью и шагами умышленно использовал слово "красочное" и люди взяли и начали обсуждать, выражать недовольство, возмущение… Люди так легко поддаются на манипуляции, ведь это тоже очередная мерзкая манипуляция.
А глубинный смысл сказанного в том, что сделаем то, что захотим, отметим, отпразднуем, раскрасим ваш Ераблур, память жертв и независимость… А кто хозяин…
Независимость отныне интересует лишь немногих.
Сделают, отпразднуют. А почему бы не сделать? И молоток, и гвоздь находятся в их руках. Кто воспрепятствует этому? Флэшмоб, оппозиционные заявления… Не смешите меня… и без того сердце разрывается.
И если считать, что результаты выборов 20 июня не сфальсифицированы, значит, за них действительно проголосовали больше 600 тысяч челочек. Вот и посчитайте, сколько из них пойдут и красочно отметят похороны нашей Родины, нашей независимости? Похороны будут пышными, не сомневаюсь…
А за упокой выпьют сальными от шашлыка из иджеванской свинины пальцами…
Это новая Армения, и все…
Либо примиритесь, либо совершите акт самосожжения…», - написала на своей странице в Facebook Маргарит Есаян.