Տիգրանաշենը դուրս չի մնացել խոշորացվող համայնքների փնջից․ Պարզաբանում
Տիգրանաշեն գյուղը համարվում է Պարույր Սևակ համայնքի կազմում ընդգրկված բնակավայր: Տիգրանաշեն գյուղը, որպես բնակավայր, ընդգրկված է Արարատ միավորվող համայնքում, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության մամուլի խոսնակ Սոնա Հարությունյանը՝ անդրադառնալով մամուլում քննարկվող Տիգրանաշեն համայնքը խոշորացվող համայնքների որևէ փնջում չընդգրկելուն։
«Օրենքի ընդունման հիմնավորման մեջ (ինչպես դա կիրառվել է համայնքների միավորման նախորդ 4 փուլերում) թվարկվում են միավորվող համայնքների կազմում ընդգրկվող համայնքները, այլ ոչ թե բնակավայրերը, քանի որ «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքի 5.1-ին հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ «Համայնքների միավորումը մեկից ավելի համայնքների միավորման միջոցով մեկ նոր համայնքի ձևավորումն է»: Այսինքն՝ խոսքը համայնքների, այլ ոչ թե բնակավայրերի միավորման մասին է, իսկ Տիգրանաշենն իր կարգավիճակով բնակավայր է, այլ ոչ թե համայնք:
Տիգրանաշեն գյուղը ՆԵՐԱՌՎԱԾ Է «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին օրինագծում՝ Արարատի մարզի Արարատ համայնքի բնակավայրերի ցանկում», - գրել է Հարությունյանը:

Село Тигранашен входит в перечень подлежащих укрупнению общин
Село Тигранашен считается населенным пунктом, входящим в состав общины Паруйр Севак. Как населенный пункт село Тигранашен входит в объединяемую общину Арарат, написала на своей странице в Facebook пресс-секретарь министерства территориального управления и инфраструктур Сона Арутюнян, касаясь обсуждений вопроса о невключении общины Тигранашен в перечень подлежащих укрупнению общин в СМИ.
По ее словам, речь идет об объединении общин, а не населенных пунктов, а Тигранашен по своему статусу – населенный пункт, а не община.
«В обосновании принятия закона (как это применялось в предыдущих 4 этапах укрупнения общин) перечисляются входящие в состав объединяемых общин единицы, а не населенные пункты, поскольку согласно части 2 статьи 5.1 закона «Об административно-территориальном делении», объединение общин посредством объединения одной и более общин является формированием новой общины.
В законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «Об административно-территориальном делении»  и внесении изменений и дополнений в закон «Об органах местного самоуправления» село Тигранашен включено в перечень населенных пунктов общины Арарат Араратской области», - написала Арутюнян.