Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամ է թողարկվել
1991 թ. սեպտեմբերի 21-ից Հայաստանի պատմության մեջ սկսվել է Երրորդ հանրապետության շրջանը: Սահմանվել են պետականության խորհրդանիշները՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը, զինանշանը և օրհներգը: Հիմնվել են պետական պարգևներ` կոչումներ, շքանշաններ և մեդալներ:
1993 թ. նոյեմբերի 22-ին շրջանառության մեջ է դրվել Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթը՝ դրամը:
Անկախ ժողովրդավարական պետության կազմավորումը նպաստել է ազգային ինքնագիտակցության և ավանդույթների պահպանմանն ու ամրապնդմանը, նաև բարձրացել է Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու դերը հասարակական կյանքում։ Անկախության ժամանակաշրջանի կարևորագույն նվաճումներից է ազգային բանակի՝ որպես հայոց պետականության պաշտպանի կայացումը:
Այսօր Հայաստանը Միացյալ ազգերի կազմակերպությանԱնկախ Պետությունների ՀամագործակցությանԵվրոխորհրդիԱռևտրի համաշխարհային կազմակերպության, Եվրասիական տնտեսական միության և 40-ից ավելի այլ միջազգային կազմակերպությունների անդամ է։

The collector coin dedicated to the 30th anniversary of the Republic of Armenia has been issued
September 21, 1991 marks the beginning of the period of the Third Republic in the history of Armenia. The symbols of the statehood – the flag, the coat of arms and the anthem of the Republic of Armenia have been defined. State awards – titles, orders and medals have been established.
The national currency of the Republic of Armenia, the Armenian dram, was put into circulation on November 22, 1993.
The formation of an independent democratic state helped preserve and strengthen national self-consciousness and traditions, and the role of the Armenian apostolic church in social life increased. One of the most important achievements of the period of independence is certainly an established national army as the defender of the Armenian statehood.
Today Armenia is a member of the United Nations, the Commonwealth of Independent States, the Council of Europe, the World Trade Organization, the Eurasian Economic Union, and more than 40 other international organizations.