Ասիական զարգացման բանկը 35 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն 35 մլն դոլարի պայմանագիր են ստորագրել էլեկտրաէներգիայի բաշխիչ ցանցերը արդիականացնելու վերաբերյալ՝ հատկապես մարզերում, հայտնում է ԱԶԲ-ն։
Ֆինանսավորումից 20 մլն դոլարը որպես վարկ կտրամադրի ԱԶԲ-ն, իսկ մնացած 15 մլն դոլարը՝ Ասիայի մասնավոր ենթակառուցվածքների առաջատար հիմնադրամը (LEAP), որը կառավարվելու է ԱԶԲ-ի կողմից:
ՀԷՑ-ի ներդրումների ծրագրերը գործարկվել է 2016 թվականին: Առաջին փուլը, որի շրջանակներում ԱԶԲ-ն 80 մլն դոլարի վարկ է տրամադրել, կենտրոնացած է եղել մայրաքաղաք Երևանի վրա և ավարտվել է 2020 թվականին: Երկրորդ փուլը միտված է վերակառուցելու բաշխիչ ցանցերը, արդիականացնելու ենթակայանների հնացած սարքավորումները, վերանորոգելու մալուխային գծերը։

Азиатский банк развития предоставит кредит в размере 35 млн. долларов компании «Электрические сети Армении»
13/09/2021 13:48
Азиатский банк развития (АБР) предоставит кредит в размере 35 млн. долларов ЗАО «Электрические сети Армении» на модернизацию распределительных сетей, в частности, в областях, сообщает АБР.
20 млн. будет предоставлено АБР, 15 млн. - Ведущим частным инфраструктурным фондом Азии (LEAP), которым управляет АБР.
Финансирование было начато в 2016 году. Первый этап, на котором АБР предоставил кредит в размере 80 млн., был сосредоточен на столице Ереване и был завершен в 2020 году. Второй этап направлен на реконструкцию распределительных сетей, модернизацию устаревшего оборудования подстанций, ремонт кабельных линий и инфраструктур.