«Հրապարակ». Առուշանյանի մերձավորների դեմ արշավ է սկսվել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իրինա Յոլյանը շաբաթներ առաջ Գորիսի փոխքաղաքապետի պաշտոնից ազատման դիմում է ներկայացրել։ Օգոստոսի կեսերին փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը և Յոլյանը ձերբակալվեցին, սակայն վերջինիս չկալանավորեցին։ Ազատ արձակվելուց մի քանի օր անց Յոլյանն ազատման դիմում էր գրել: Գորիսում խոսում են, որ նրան սպառնացել են։
Երեկ նա մեզ հետ զրույցում ասաց, որ ազատման դիմում է գրել, քանի որ Առուշ Առուշանյանի լիազոր ներկայացուցիչն է և ուզում է լծվել այդ աշխատանքներին։
«Ուզում եմ կաշկանդված չլինել պաշտոնով և Սյունիքում առկա իրական խնդիրների մասին խոսել ավելի ազատ և անկաշկանդ», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Առուշանյանը հոկտեմբերի 17-ի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցության հայտ է ներկայացրել։ Տեղի իրավապահների խոշորացույցի տակ են նաև Առուշանյանի այլ մերձավորներ․ ընտրություններից առաջ փորձում են ճնշում գործադրել նրանց վրա, որ բանտում գտնվող Առուշանյանը հանկարծ չվերընտրվի։ Յոլյանը հաստատեց, որ տասնյակ քրեական գործեր են հարուցվել Առուշանյանի մտերիմների նկատմամբ՝ «ամենատարբեր հիմքերով»»։

«Грапарак»: Власти начали кампанию против близких Аруша Арушаняна
Газета «Грапарак» пишет, что несколько недель назад Ирина Йолян представила заявление об освобождении от должности вице-мэра Гориса. В середине августа вице-мэры Гориса Менуа Овсепян и Ирина Йолян были задержаны, однако последняя не была арестована. Через несколько дней после освобождения Йолян подала заявление об отставке. В Горисе муссируются разговоры, что ей угрожали.
«Вчера в беседе с нами она заявила, что представила заявление об увольнении, поскольку является уполномоченным представителем Аруша Арушаняна и хочет приступить к этой работе.
"Я намерена говорить о существующих в Сюнике реальных проблемах свободно и нескованно, не хочу, чтобы должность ограничивала меня", - сказала она.
Напомним, Аруш Арушанян заявил об участии в выборах в органы местного самоуправления 17 октября. Местные правоохранители держат под пристальным вниманием также близких Арушаняна. Пытаются до выборов оказать давление на них, чтобы находящийся в тюрьме Аруш Арушанян вдруг не был избран. Ирина Йолян подтвердила, что против близких Аруша Арушаняна возбуждены десятки уголовных дел, "на самых разных основаниях"», - пишет газета.