Արմեն Չարչյանն ահազանգել է, որ Ձեր ցուցումով է իրականացվում իր նկատմամբ խոշտանգումը. Թագուհի Թովմասյանը՝ Գագիկ Ջհանգիրյանին (Տեսանյութ)
14/09/2021 10:46
Ազգային ժողովը քննարկում է Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թափուր պաշտոնի համալրման հարցը: Ընտրվել է երեք թեկնածու Հովսեփ Բեդևյանը, Լիանա Հակոբյանն ու Հրաչ Այվազյանը:
Թեկնածուներին ներկայացնում է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հարց ուղղեց Ջհանգիրյանին՝ ներողություն խնդրելով, որ հարցը չի վերաբերելու թեկնածուին:
«Ուզում եմ Ձեզանից հետաքրքրվել այն բոլոր մտահոգիչ լուրերի մասին, որոնք պտտվում են Ձեր այսօրվա գործունեության մասին, որ Դուք դատական իշխանությունը դարձրել եք գրպանային իշխանություն ու բացառապես Ձեզ հետ ճշտելով են դատավորները սկսել վճիռներ կայացնել», - ասաց պատգամավորը:
Գագիկ Ջհանգիրյանն էլ ասաց, թե ինքը չի կարող մասնակցել Ազգային ժողովի ոչ աջ հատվածի, որ ձախ հատվածի, ոչ էլ կենտրոնում նստած հատվածի քաղաքական քննարկումներին:
«Ես իրավունք չունեմ, ես պետք է ձեռնպահ մնամ քաղաքական որևէ գնահատականներից, բայց դուք կոնկրետ մեղադրանք եք հնչեցնում ու ես պարտավոր եմ դրան պատասխանել: ԲԴԽ-ն որևէ դատավարական գործառույթով օժտված չէ, մենք, տիկին Թովմասյան, նաև հեռախոսով ենք խոսել, կալանավորվերներից մեկը, չեմ ուզում անունը ասել, Ձեզ ասել է, որ ես ճնշել եմ դատավորին, որ այս կամ այն որոշումը կայացնեն, ինքս երկրորդ նախագահի ժամանակ, այնուհետև նաև երրորդ նախագահի ժամանակ հանիրավի անցկացրել եմ բանտում, ես արդարացվել եմ 12 տարի անց ու իմ իրավունքների խախտումը ճանաչել է նաև Եվրոպական դատարանը, ու ես չեմ պատկերացնում, թե ինչպես ես կարող եմ ճնշել դատավորներին, որ ապագայում ևս Հայաստանն ունենա հանիրավի դատապարտված մարդիկ», - ասաց ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատարը:
Թագուհի Թովմասյանն էլ նշեց, թե ինքը կգաղտնազերծի հեռախոսազրույցը.
«Այո, պարոն Չարչյանը ահազանգեց, որ Ձեր ցուցումով է իրականացվում նրա նկատմամբ խոշտանգում, հետապնդում, հետևաբար, ես ահազանգը հնչեցրեցի Ձեզ», - ասաց պատգամավորը:

Армен Чарчян сообщил, что преследование, пытки в его отношении осуществляются по Вашему указанию – Тагуи Товмасян обратилась к Гагику Джангиряну
14/09/2021 12:38
В парламенте Армении обсуждается вопрос замещения вакантной должности судьи Кассационного суда. На эту должность выдвинуты три кандидата – Овсеп Бедевян, Лиана Акопян и Грач Айвазян.
Кандидатов представляет и.о. председателя Высшего судебного совета Гагик Джангирян.
Депутат фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян задала вопрос Гагику Джангиряну, попросив извинение, что вопрос не касается кандидата.
«Хочу поинтересоваться у Вас о всех тех тревожных сведениях, которые муссируются в связи с Вашей сегодняшней деятельностью. Говорят, что Вы превратили судебную власть в карманную власть и судьи начали выносить приговоры только после уточнения с Вами», - сказала депутат.
Гагик Джангирян отметил, что он не может участвовать в политических обсуждениях, которые проходят в парламенте.
«Я не имею права и должен воздерживаться от каких-либо политических оценок, но вы озвучиваете конкретное обвинение и я обязан ответить на это. Высший судебный совет не наделен какими-либо функциями судопроизводства. Мы, госпожа Товмасян, говорили также по телефону: один из заключенных, не хочу называть имя, сказал Вам, что я оказал давление на судью с тем, чтобы он принял то или иное решение. Я сам несправедливо находился в тюрьме во время второго президента, а потом во время третьего президента, через 12 лет был оправдан и нарушение моих прав признал также Европейский суд. Я не представляю, как я могу оказывать давление на судей, чтобы Армения и в будущем имела несправедливо осужденных лиц», - сказал Джангирян.
Тагуи Товмасян отметила, что она раскроет содержание телефонного разговора.
«Да, господин Чарчян сообщил, что преследование, пытки в его отношении осуществляется по Вашему указанию, следовательно, я уведомила Вас об этом», - отметила депутат.