Հայ փորձագետներն այցելել են Կոլայի ԱԷԿ-ը
Հայ փորձագետներն այցելեցին Կոլայի ատոմակայանը (Ռուսաստան, Մուրմանսկի շրջան)՝ ВВЭР-440 էներգաբլոկների ծառայության ժամկետը կրկնակի երկարացնելու փորձին ծանոթանալու նպատակով: Այս փորձը ներկայում ուսումնասիրվում է Հայաստանում կիրառելու համար:
Հայկական ԱԷԿ-ում այս տարի վերջին կարևոր աշխատանքներն են ընթանում երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման ուղղությամբ` կայանի շահագործումը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու նպատակով: Սակայն այսօր արդեն նախնական հաշվարկներ են կատարվել, ըստ որոնց՝ կայանը կարող է շահագործվել ևս 10 տարի: Հետևաբար, Կոլայի ԱԷԿ-ի էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի երկարաձգման փորձը օգտակար է Հայաստանի համար:
Հայկական և Կոլայի ԱԷԿ-երի համագործակցությունը պայմանավորված է ոչ միայն նույն տեսակի ռեակտորներով: Ժամանակին Հայկական ատոմակայանի կառուցումը կապված էր հենց Կոլայի ատոմակայանի հետ, որտեղ ստեղծվեց Հայաստանի համար կադրերի պատրաստման հատուկ ստորաբաժանում `փորձարկման և գործարկման արտադրամաս:
«Ի սկզբանե մեզ մոտ ձևավորվել են շատ ջերմ, բարեկամական և մասնագիտական ​​հարաբերություններ ՀԱյաստանում կառուցվող կայանի ղեկավարության հետ», - հիշում է Կոլայի ԱԷԿ -ի տնօրեն Վասիլի Օմելչուկը: - Կոլայի ԱԷԿ-ի մասնագետները ակտիվ մասնակցություն ունեցան Հայկական ԱԷԿ-ի էներգաբլոկերի գործարկմանը: Համագործակցությունը շարունակվում է մինչ օրս: Մենք պատրաստ ենք փոխգործակցել, լուծել մեր ընդհանուր խնդիրները, ներառյալ ծառայության ժամկետի երկարաձգումը և էներգաբլոկների արդիականացումը»:
Ատոմակայանների շահագործման ժամկետի երկարացումը համաշխարհային պրակտիկա է, աշխարհի ռեակտորների մեծամասնությունը 30 տարեկանից բարձր են: Կոլայի ատոմակայանը Ռուսաստանի միակ ատոմակայանն է, որը հաջողությամբ իրականացրել է երկու ВВЭР-440 էներգաբլոկերի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիր: 2019 թվականին Կոլայի ԱԷԿ-ի 1-ին և 2-րդ բլոկներում կյանքի կոչվեց ծառայության ժամկետը երկարացնելու ծրագիր: Դրա շնորհիվ կայանի էներգաբլոկները էներգիա կմատակարարեն Մուրմանսկի մարզին և Կարելիային ավելի քան 10 տարի՝ համապատասխանաբար մինչև 2033 և 2034 թվականները:
Էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում աշխատանքներ են տարվել կառավարման անվտանգության համակարգերի արդիականացման, ճառագայթման մոնիտորինգի համակարգերի և ռեակտորի կայանի ակտիվ գոտու վթարային սառեցման նոր համակարգերի ներդրման ուղղությամբ: Նաև մեծ աշխատանք է կատարվել սարքավորումների փոխարինման և կայանի սեյսմակայունության բարձրացման ուղղությամբ:
«Կոլայի ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակը օրինակելի է Հայաստանի համար: Նախագծային և լրացուցիչ ժամկետներում էներգաբլոկների երկարաժամկետ շահագործումն ապացուցում են դրանց բարձր հուսալիությունը: Էներգաբլոկների արդիականացման ճիշտ ընրված մոտեցումները և անվտանգության ոլորտում ձեռք բերված արդյունքը հիմք են հանդիսացել Հայկական ԱԷԿ-ի էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման հայեցակարգի մշակման համար», - ասաց Ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման հայկական հետազոտական ​​ինստիտուտի ինժեներ-էներգետիկ Անդրանիկ Վարդանյանը:
Այցի շրջանակներում փորձագետներն այցելեցին էլեկտրակայանի մեքենայական դահլիճ, կառավարման վահանակներից մեկի տարածք, ռեակտորային արտադրամաս, ինչպես նաև հեղուկ ռադիոակտիվ թափոնների վերամշակման եզակի համալիր (ՀՌԹ ՎՀ) ` պնդացրած ռադիոակտիվ թափոնների  պահեստավորմամբ (ՊՌԹՊ):
Հեղուկ ռադիոակտիվ թափոնների վերամշակման լայնածավալ համալիր գոյություն ունի միայն Կոլայի ԱԷԿ-ում և չունի նմանատիպն աշխարհում: Համալիրը շահագործման է հանձնվել 2006 թվականին և այստեղ առաջին անգամ կիրառվել է հեղուկ ռադիոակտիվ թափոնների իոնասելեկտիվ մաքրման տեխնոլոգիան: 15 տարվա ընթացքում ատոմակայանում ավելի քան 30,000 հազար խորանարդ մետր նման թափոններ են մաքրվել և բերվել անվտանգ վիճակի՝ ստանալով տարեկան 250 տոննա վերջնական մաքուր արտադրանք:
Համալիրը նախատեսված է հեղուկ ռադիոակտիվ թափոնները ռադիոնուկլիդներից մաքրելու համար: Մշակման արդյունքում ստացվում է պինդ աղի համաձուլվածք, որն այլևս չի պատկանում ռադիոակտիվ թափոններին: Այսպիսով, դա հնարավորություն է տալիս նվազեցնել թաղվելիք ռադիոակտիվ թափոնների քանակը և ապահովել թափոնների անվտանգ պահեստավորումը 300-500 տարի:
ԱԷԿ-ներում ՀՌԹՎՀ-ի ներդրումն օգնում է լուծել միջուկային էներգետիկայի արդյունաբերության ամենակարևոր խնդիրներից մեկը` միջուկային թափոնների պահեստավորումն ու մշակումը: Արդյունքում, ԱԷԿ-ներում նկատելիորեն նվազել է ռադիոակտիվ թափոններով պահեստների թիվը, ինչը հնարավորություն տվեց երկարացնել Կոլայի կայանի էներգաբլոկների ծառայության ժամկետն առանց պահեստարանների ավելացման: «Ինչպես տեսնում ենք, այսօր գիտությունն ու տեխնոլոգիան կանգնած չեն, ատոմակայաններում բոլոր համակարգերը թարմացվում են և ներդրվում են նոր տեխնոլոգիաներ: Կոլայի ԱԷԿ-ում ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման փորձը կարող է կիրառվել նաև Հայաստանում: Հաշվի առնելով մեր երկրում միջուկային էներգիայի զարգացման օբյեկտիվ անհրաժեշտությունը՝ ռադիոակտիվ թափոնների և սպառված միջուկային վառելիքի պահպանման և մշակման արդիական հարցերի լուծումը հանդիսանում է ՀՀ էներգետիկ անվտանգության անբաժանելի մասը», - ասաց Հայաստանում ՄԱԿ -ի Զարգացման ծրագրի էներգետիկայի ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը:

Эксперты из Армении посетили Кольскую АЭС
Эксперты из Армении посетили Кольскую атомную электростанцию (Россия, Мурманская обл.) для ознакомления с опытом повторного продления срока эксплуатации энергоблоков с ВВЭР-440. Этот опыт в данный момент изучается для проведения в Армении.
На Армянской АЭС в этом году проходят заключительные важные работы по модернизации второго энергоблока, чтобы продлить работу станции до 2026 года. На сегодня уже сделаны предварительные расчеты, согласно которым станцию можно будет эксплуатировать еще 10 лет. Поэтому опыт повторного продления срока эксплуатации энергоблоков Кольской АЭС полезен для Армении.
Сотрудничество Армянской и Кольской АЭС обусловлено не только одним типом эксплуатируемых реакторов. В свое время строительство Армянской АЭС было связано именно с Кольской атомной станцией, где было создано специальное подразделение по подготовке персонала для Армении – цех наладки испытаний и пуска.
«С самого начала у нас сложились очень теплые дружеские и профессиональные отношения с дирекцией строящейся Армянской станции, - вспоминает директор Кольской АЭС Василий Омельчук. - Специалисты Кольской АЭС принимали активное участие в пуске блоков Армянской АЭС. Сотрудничество это продолжается по сей день. Мы готовы взаимодействовать, решать наши общие задачи, в том числе и по повторному продлению сроков эксплуатации и модернизации энергоблоков».
Продление сроков эксплуатации АЭС – общемировая практика, большинство реакторов в мире старше 30 лет. Кольская атомная станция - единственная АЭС в России, на которой успешно реализована программа повторного продления сроков эксплуатации двух энергоблоков типа ВВЭР-440.
В 2019 году на 1 и 2 блоках Кольской АЭС была реализована программа повторного продления сроков их эксплуатации. Благодаря этому энергоблоки станции будут обеспечивать энергией Мурманскую область и Карелию еще более 10 лет – до 2033 и 2034 годов соответственно.
В рамках работ по повторному продлению сроков эксплуатации энергоблоков были проведены работы по модернизации управляющих систем безопасности, систем радиационного контроля, внедрены новые системы аварийного охлаждения активной зоны реакторной установки. Также проведен большой объём работ по замене оборудования и повышению сейсмоустойчивости станции.
«Уровень безопасности Кольской АЭС является для Армении образцовым. Многолетняя эксплуатация энергоблоков в течение проектного и дополнительных сроков эксплуатации доказывает их высокую надежность. Правильно выбранные подходы по модернизации энергоблоков и достигнутый результат в области обеспечения безопасности взяты за основу при разработке концепции повторного продления срока эксплуатации энергоблока Армянской АЭС», – сказал Андраник Варданян, инженер-энергетик Армянского научно-исследовательского института по эксплуатации атомных электростанций (ЗАО НИИ «АРМАТОМ»).
В рамках визита эксперты посетили машинный зал станции, помещение одного из блочных щитов управления, реакторный цех, а также уникальный комплекс по переработке жидких радиоактивных отходов (КП ЖРО) с хранением отвержденных радиоактивных отходов (ХОРО).
Полномасштабный комплекс по переработке жидких радиоактивных отходов существует только на Кольской АЭС и не имеет аналогов в мире. Комплекс был введен в эксплуатацию в 2006 году и была проведена впервые технология ионоселективной очистки ЖРО. За 15 лет на АЭС очистили и перевели в безопасное состояние более 30 000 тыс. кубов таких отходов, получая по 250 тонн конечного чистого продукта ежегодно.
Комплекс предназначен для извлечения жидких РАО из емкостей хранения и очистки их от радионуклидов. Итогом переработки является получение отвержденного солевого сплава, который уже не относится к радиоактивных отходам. Таким образом, это позволяет сократить подлежащее к захоронению количество РАО и обеспечить безопасное хранение отходов на протяжении 300-500 лет.
Введение КП ЖРО на АЭС помогает решить одну из самых важных проблем атомной энергетики – хранение и переработку ядерных отходов. В результате на АЭС заметно сократилось количество баков с РАО, что позволило продлевать срок службы энергоблоков Кольской станции, не увеличивая хранилище. «Как мы видим, сегодня наука и техника не стоят на месте, на АЭС обновляются все системы и внедряются новые технологии. Опыт обращения с радиоактивными отходами на Кольской АЭС может быть применим и в Армении. А с учетом объективной необходимости развития атомной энергетики у нас в стране, решение актуальных вопросов хранения и переработки РАО и ОЯТ является неотъемлемой частью энергетической безопасности РА», - отметил Ара Марджанян, национальный эксперт по энергетике Программы Развития ООН в Армении.