Մարտի 1-ի գործով դատախազությունը հայտնվել է փակուղու մեջ. փորձ է անում մեղադրանքի փոփոխման երրորդ ռեժիմը նվաճել. Արմեն Գևորգյանի պաշտպան
Վերաքննիչ քրեական դատարանում` նախագահությամբ Նարինե Հովակիմյանի, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործի կարճման վերաբերյալ պաշտպանների և դատախազների բողոքների գործով լսումները։
Գործով անցնող Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը դիմում էր ներկայացրել դատարան՝ նշելով, որ բարեկամի մահվան պատճառով չի կարող ներկայանալ դատական նիստին և խնդրել էր բացակայութունը համարել հարգելի։
Տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը հայտարարեց, թե այս գործով Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը հիմնավոր չէ։
Փաստաբանի խոսքով՝ այս գործով 12 տարի մեղադրյալներ են ներգրավվել անձինք, որոնք մինչև այսօր պատասխանատվության չեն ենթարկվել։
Սաֆարյանը դատարանում կարդում էր մեղադրական եզրակացությունը, դատավոր Նարինե Հովակիմյանն էլ ասաց, թե մեղադրական եզրակացությունը բոլորին քաջ ծանոթ է, կարիք չկա ամբողջությամբ այն ընթերցելու։
Տուժող Անդրանիկ Կետիկյանն էլ բողոք է ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով, որ իր նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնող անձինք պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության։
Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանն էլ ասաց, որ Առաջին ատյանի դատարանը կայացրել է օրինական որոշում։
«Դատարանը գործել է շատ ճիշտ», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է մեղադրանքի փոփոխման ռեժիմին՝ Ալեքսանյանն ասաց, որ դատախազությունը, հայտնվելով փակուղու մեջ, փորձ է անում մեղադրանքի փոփոխման երրորդ ռեժիմը նվաճել Սահմանադրական դատարանի միջոցով։
«Դատարանի որոշման մեջ առկա չեն այնպիսի ձևակերպումներ, որոնք կարող են նպաստել, որ որոշումը պատճառաբանված չէ», - ասաց Արմեն Գևորգյյանի պաշտպանը։
Հիշեցնենք՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, 2021 թվականի ապրիլի 6-ին կայացրել է որոշում Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300․1-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական հետապնդումը հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով դադարեցնելու և վարույթը կարճելու մասին։

Прокуратура оказалась в тупике по делу 1 марта, предпринимается третья попытка добиться изменения обвинения – адвокат Армена Геворкяна
15/09/2021 13:07
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Нарине Овакимян продолжается рассмотрение жалоб адвокатов и прокуроров в связи с прекращением дела второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Адвокат проходящего по делу бывшего министра обороны Сейрана Оганяна Карен Межлумян представил в суд заявление, отметив, что Сейран Оганян не может присутствовать на заседании из-за смерти родственника и просит считать отсутствие уважительным.
Представитель потерпевшего Седа Сафарян заявила, что решение суда первой инстанции по этому делу необоснованно.
По словам адвоката, в качестве обвиняемых по этому делу 12 лет были привлечены лица, которые по сей день не понесли наказание.
Седа Сафарян представила в суде обвинительное заключение, но судья Нарине Овакимян заявила, что все хорошо изучили это обвинительное заключение, и нет необходимости цитировать его полностью.
Потерпевший Андраник Кетикян представил жалобу, что совершившие посягательство в его отношении люди должны быть привлечены к уголовной ответственности.
Адвокат бывшего вице-премьера Армена Геворкяна Эрик Алексанян заявил, что суд первой инстанции вынес законное решение.
«Суд действовал очень правильно», - сказал он.
Что касается изменения обвинения, то Алексанян отметил, что прокуратура, оказавшись в тупике, предпринимает попытку добиться третьего режима изменения обвинения в Конституционном суде.
«В решении прокуратуры нет таких формулировок, которые могут способствовать тому, что решение не аргументировано», - сказал адвокат Армена Геворкяна.
Напомним, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян 6 апреля 2021 года принял решение о прекращении уголовного преследования по статье 300.1 Уголовного кодекса Армении против  Роберта Кочаряна, Армена Геворкяна, Юрия Хачатурова, Сейрана Оганяна. Согласно решению суда, «отсутствует какое-либо правомерное основание для продолжения производства по уголовному делу».
Конституционный суд Армении признал антиконституционной статью 300.1 Уголовного кодекса Армении. Статья 300.1 Уголовного кодекса Армении касается свержения конституционного строя. Именно по этой статье предъявлено обвинение второму президенту Армении Роберту Кочаряну, бывшему начальнику Генштаба ВС Юрию Хачатурову, экс-министру обороны Сейрану Оганяну.
Статья 300.1 Уголовного кодекса Армении признана противоречащей статьям 78 и 79 Конституции Республики Армения и недействительной