Օդանավի անսարքության պատճառով Արարատ Միրզոյանը չի կարողացել մեկնել Դուշանբե՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների, Պաշտպանության նախարարների և ԱԽ քարտուղարների համատեղ նիստին
15/09/2021 15:52
Օդանավի անսարքության պատճառով ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը չի կարողացել մեկնել Դուշանբե՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների, Պաշտպանության նախարարների և ԱԽ քարտուղարների համատեղ նիստին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
«Բայց նա Դուշանբե մեկնելու է, որտեղ վաղը մասնակցելու է ՀԱՊԿ կառույցների աշխատանքին։ Նախատեսված է նաև երկկողմ հանդիպում», - ասաց Վահան Հունանյանը։
Նշենք, որ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը լուսանկար էր հրապարակել Դուշանբեում կայացած ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի նիստից, որից պարզ է դառնում, որ Հայաստանից դրան չի մասնակցել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարն ու ՀՀ պաշտպանության նախարարը։
Նախարարի մամուլի խոսնակն ասաց, որ օդանավը եղել է քաղաքացիական։ Այլ մանրամասներ Հունանյանը չներկայացրեց։
Նշենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը դեռ չի մեկնաբանել նախարար Կարապետյանի բացակայությունը ՀԱՊԿ նիստին։

Глава МИД Армении Арарат Мирзоян из-за неисправности самолета не смог вылететь в Душанбе для участия в заседаниях ОДКБ
15/09/2021 16:15
Из-за неисправности самолета министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян не смог отправится в Душанбе и принять участие в заседании советов глав МИД, Минобороны и секретарей Совбезов стран-членов ОДКБ, сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян.
«Но он отправится в Душанбе, где завтра примет участие в работах структур ОДКБ и проведет ряд двусторонних встреч», - сказал Ваан Унанян.
Ранее МИД России опубликовал фотографию по итогам заседания советов глав МИД, Минобороны и секретарей СБ стран-членов ОДКБ, на котором отсутствовали главы МИД и Минобороны Армении. На совместном фотографировании присутствовал лишь секретарь СБ Армении Армен Григорян.
Пресс-секретарь МИД Армении отметил, что речь идет о гражданском рейсовом самолете. Других подробностей Унанян не привел.
Отметим, что министерство обороны Армении пока не прокомментировало отсутствие министра Аршака Карапетяна на заседаниях ОДКБ.