Հայկական ԱԷԿ-ի մասնագետները յուրացնում են Բալակովոյի ԱԷԿ-ի փորձը՝ անձնակազմի պատրաստման ոլորտում
2021 թվականի սեպտեմբերի 6-ից 11-ը ԱԷԿ-երը շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի Մոսկովյան կենտրոնի (ՇՀԿԱ ՄԿ) աջակցությամբ Հայկական ԱԷԿ-ի ուսումնա-մարզական բաժնի մասնագետներն այցելեցին Բալակովոյի ատոմակայան: Միջազգային այցը նվիրված էր կադրերի պատրաստման ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակմանը:
Հինգօրյա հանդիպման ընթացքում Բալակովոյի ԱԷԿ-ի ուսումնա-մարզական կենտրոնի (ՈՒՄԿ) աշխատակիցներն իրենց հայ գործընկերներին ծանոթացրին անձնակազմի վերապատրաստման և որակավորման պահպանման համակարգին, դասերի թեմաներին և լսարանների և լաբորատորիաների տեխնիկական հագեցվածությանը:
«Մեր ուսումնա-մարզական կենտրոնը, որը ստեղծվել է 1987 թվականին, մասնագիտական կրթության լիարժեք հաստատություն է», - ասում է Բալակովոյի ԱԷԿ-ի ուսումնական կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսեյ Նեգոդյաևը: - Կենտրոնի բոլոր հրահանգիչները բարձրագույն կրթությամբ և ատոմակայանում աշխատանքի մեծ փորձ ունեցող մասնագետներ են: Կենտրոնի կառուցվածքում են անձնակազմի վերապատրաստման մի քանի ստորաբաժանումներ, ուսումնամեթոդական աջակցության բաժին, ուսուցման և սպասարկման կազմակերպում: Կենտրոնի հրահանգիչները մշակում են ոչ միայն ուսումնական նյութեր, այլև կայանի աշխատակիցների մասնագիտական զարգացման ռազմավարություն: Միայն անցյալ տարի որակավորման պահպանման ծրագրով վերապատրաստվել է 2 252 մարդ, իսկ որակավորումը բարձրացնելու համար ՝ 2100 մասնագետ»:
Հայաստանի փորձագետները ծանոթացան Բալակովոյի ԱԷԿ -ի՝ կադրերի սխալները կանխելու, ատոմակայանի անվտանգ աշխատանքի համար կրիտիկական գիտելիքներ պահպանելու պրակտիկաներին: Նրանք մասնակցեցին նաև մի քանի գործնական պարապմունքների, որոնք անցկացվեցին լայնածավալ սիմուլյատորի` Բալակովոյի ԱԷԿ-ի նախատիպ-էներգաբլոկի թվային անալոգի վրա, դիտեցին կառավարման վահանակի հերթափոխերի դասընթացը` ըստ տարբեր ուսումնական սցենարների:
«Այս գաղափարը ծագեց դեռևս 2017 թվականին՝ մեր ատոմակայանում ՇՀԿԱ Մոսկովյան կենտրոնի տեխնիկական աջակցության առաքելության ժամանակ: Ուսումնական կենտրոնի գործունեության ուսումնասիրման նպատակով Բալակովոյի ատոմակայան այցելությունը ՇՀԿԱ-ի փորձագետների առաջարկություններից մեկն էր», - ընդգծեց Հայկական ԱԷԿ -ի ուսման տեխնիկական միջոցների գծով ուսումնա-մարզական ստորաբաժանման պետի տեղակալ Ահարոն Մանուկյանը: - «Մեր կայանում մենք ևս համակարգված աշխատանքներ ենք տանում անձնակազմի վերապատրաստման ուղղությամբ, և այն գործելակերպերը, որոնք մենք հանդիպեցինք այստեղ, շատ օգտակար կլինեն մեր աշխատանքը բարելավելու համար: Մեզ հատկապես հետաքրքրեց կրիտիկական գիտելիքների պահպանման Բալակովոյի գործընկերների մեթոդաբանությունը»:

Специалисты Армянской АЭС перенимают опыт Балаковской АЭС в области подготовки персонала
С 6 по 11 сентября 2021 г. при поддержке Московского центра ВАО АЭС Балаковскую атомную станцию посетили специалисты учебно-тренировочного подразделения Армянской АЭС. Международный визит был посвящен обмену передовыми практиками в области подготовки персонала.
В ходе пятидневной встречи сотрудники учебно-тренировочного центра (УТЦ) Балаковской АЭС познакомили армянских коллег с системой подготовки и поддержания квалификации персонала, тематикой занятий и техническим оснащением учебных классов и лабораторий.
«Наш учебно-тренировочный центр, который создан еще в 1987 году, – это полноценное учреждение профессионального образования, – отметил заместитель начальника УТЦ Балаковской АЭС Алексей Негодяев. – Все инструкторы центра – специалисты с высшим образованием и большим опытом работы на атомной станции. В структуру центра входят несколько отделов подготовки персонала, отдел учебного-методического обеспечения, организации обучения и технического обслуживания. Инструкторы центра разрабатывают не только учебные материалы, но и стратегию профессионального развития сотрудников станции. Только за прошлый год 2252 человека прошли обучение по программе поддержания квалификации, 2100 специалистов – по повышению квалификации».
Эксперты из Армении познакомились с практиками Балаковской АЭС по предотвращению ошибок персонала, сохранению критически важных знаний, от которых зависит безопасная эксплуатация атомной станции. Также они посетили несколько практических занятий, проводимых на полномасштабном тренажере – цифровом аналоге энергоблока-прототипа Балаковской АЭС, наблюдали за обучением смен блочного щита управления по различным учебным сценариям.
«Идея этого бенчмаркинга возникла еще в 2017 году во время проведения на нашей атомной станции миссии технической поддержки Московского центра ВАО АЭС. Посещение Балаковской атомной станции для изучения деятельности учебно-тренировочного центра было одной из рекомендаций экспертов ВАО, – подчеркнул Агарон Манукян, заместитель начальника учебно-тренировочного подразделения по техническим средствам обучения Армянской АЭС. – Мы у себя на станции тоже ведем планомерную работу по подготовке персонала, и практики, с которыми мы здесь познакомились, будут очень полезны для улучшения нашей работы. Особый интерес у нас вызвала методика балаковских коллег по сохранению критически важных знаний».