Իրանցի վարորդներն ազատ կարձակվեն 3-օրյա ժամկետում. ՀՀ-ն Իրանի համար կմնա տարանցիկ երկիր. Սուրեն Պապիկյան
16/09/2021 17:19
Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի վրա ադրբեջանցի ոստիկանների կողմից ձերբակալված իրանցի վարորդները, ամենայն հավանականությամբ, ազատ կարձակվեն 3-օրյա ժամկետում, այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը։
«Այս ուղղությամբ ռուս սահմանապահներն աշխատում են, այս պահին նաև բանակցություններ են ընթանում, նաև ԻԻՀ–ն է իր դիվանագիտական խողովակներով աշխատում։ Այս առումով խնդիրը մեծ հաշվով մեր դաշտում չէ»,– ասել է Պապիկյանը, հայտնում է «Սպուտնիկ Արմենինան»։
Փոխվարչապետի խոսքով՝  Հայաստանն այս ռիսկը հաշվի չի առել, բայց մյուս կողմից նաև այլ տարբերակի ընտրություն չի ունեցել։ Այդուհանդերձ, ըստ Պապիկյանի, ստեղծված իրավիճակի պատճառով բեռնափոխադրումների ծավալը չի նվազել։
«Բեռների փոխադրումը Իրանից ՀՀ կանգ չի առնելու։ Մենք հիմա ունենք նաև այլընտրանքային եղանակներ բոլոր բեռները ՀՀ ցանկացած տարածք տեղափոխելու, նաև` Հայաստանը` որպես տարանցիկ երկիր Իրանի համար դիտարկելու համար»,– ասել է Պապիկյանը։
Ինչ վերաբերում է Գորիս-Կապան ճանապարհին տեղադրված ադրբեջանական ոստիկանական կետերին՝ Պապիկյանի դիտարկմամբ՝  դրանք Ադրբեջանի գործն են, որին Հայաստանը միջամտել չի կարող։
ՀՀ փոխվարչապետի մեկնաբանմամբ՝ ճանապարհի այդ հատվածները խորհրդային քարտեզներով Ադրբեջանի տարածքում են։

Иранских водителей отпустят в течение трех дней – Сурен Папикян
Водители иранских фур, задержанные азербайджанскими полицейскими в Сюникской области Армении, предположительно будут отпущены в течение трех дней. Об этом сказал в беседе с журналистами вице-премьер Сурен Папикян.
По словам Папикяна, решение проблемы – не прерогатива Армении. К ее решению подключились российские пограничники.
«В настоящее время ведутся переговоры. Кроме того, Иран также работает по дипломатическим каналам», - сказал Папикян, передает «Sputnik Армения».
Вице-премьер отметил, что Армения не учла этот риск, но, с другой стороны, у нее не было выбора. Вместе с тем, из-за создавшейся ситуации объем грузоперевозок не снизился.
«Перевозка грузов из Ирана в Армению не остановится. Сейчас у нас есть также альтернативные варианты для транспортировки всех грузов в любую часть Армении, а также – рассматривать Армению в качестве транзитной страны для Ирана», - сказал Папикян.
Что касается того, останутся ли азербайджанцы на ряде участков дороги Горис-Капан, Папикян отметил, что не может дать конкретного ответа, поскольку обе страны не осуществили делимитацию и демаркацию.