ORSIS-ը կրկին զենք կմատակարարի Հայաստանին. հանդիպել են Արշակ Կարապետյանի հետ
Զենքի արտադրությամբ զբաղվող ռուսական ORSIS ընկերությունը վերսկսել է կառուցողական համագործակցությունը Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հետ նախկինում մրցույթի ձախողման հետ կապված սկանդալից հետո։
«Այսօր ընթանում են մի շարք նախապայմանագրային բանակցություններ Երևանի հետ, և մենք կարող ենք ասել, որ ORSIS-ը նոր դրական էջ է բացել հայկական կողմի հետ համագործակցության առումով», - «РИА Новости» գործակալությանն ասել է ընկերության գլխավոր նախագծող Մաքսիմ Բայմետովը։
Նա նշել է, որ «Բանակ-2021» ցուցահանդեսում ORSIS-ի ղեկավարությունը հանդիպել է ՀՀ ՊՆ պատվիրակության հետ՝ պաշտպանության նոր նախարար Արշակ Կարապետյանի գլխավորությամբ:
«Մեր գործընկերները մեծ հետաքրքրություն են հայտնել ORSIS-ի արտադրած սպառազինությունների ներկայացված ամբողջ շարքի, ներառյալ առաջադեմ մոդելների նկատմամբ», - ասել է նա:
2019 թվականին ORSIS-ը ներառվել էր Հայաստանի ուժային կառույցներին զենք մատակարարողների «սև ցուցակում», երբ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը խափանել էր մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ ռազմական տեխնիկայի մատակարարման մրցույթը:

Компания ORSIS вновь будет поставлять оружие Армении
Российское предприятие по производству высокоточного стрелкового оружия ORSIS возобновило конструктивное сотрудничество с Минобороны Армении после скандала cо срывом тендера, заявил в интервью РИА Новости главный конструктор ORSIS Максим Байметов.
«Сегодня ведется ряд предконтрактных переговоров с Ереваном и можно сказать, что ORSIS открыла новую - позитивную страницу в сотрудничестве с армянской стороной», - сказал он.
Байметов отметил, что на выставке Армия-2021 руководство ORSIS встретилось с делегацией армянского военного ведомства, возглавляемой новым министром обороны Аршаком Карапетяном.
«Наши партнеры выразили живой интерес ко всей представляемой линейке оружия ORSIS, в том числе к перспективным образцам», - сказал он.
В 2019 году ORSIS включили в «черный список» поставщиков оружия силовым структурам Армении сразу после срыва армянским Минобороны тендера на поставку военной техники на несколько миллионов долларов.