Թող գնան, թուրքերի հետ գունավոր հրավառություն անեն. պղծում են մեր զինվորների շիրիմները․ զոհվածների ծնողները դեմ են «գունագեղ տոնակատարությանը»
17/09/2021 18:06
Հանրապետության հրապարակում  են հավաքվել 44-օրյա պատերազմում զոհված, անհայտ կորած զինծառայողների ծնողներն ու հարազատները, որոնք իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում Նիկոլ Փաշինյանի ազդարարած «գունագեղ» տոնակատարության դեմ։ Նրանք հերոսների հիշատակի անարգանք են համարում սեպտեմբերի 21-ին, Անկախության օրվա առթիվ, աղմկոտ տոնակատարություն կազակերպելը։
Շատ ծնողների չի բավարարել նաև այն հանգամանքը, որ իշխանության ներկայացուցիչները վերանայել են «գունագեղ» տոնակատարության միջոցառումների ցանկն ու որոշ ուրախ էլեմենտներ հանել ծրագրից։
«Այս շենքում նստած անձը բոլորիս կյանքը սարքել է անգույն, սև, իսկ ինքն ուզում է «գունագեղ» տոնակատարություն անի։ Մեր Որոտանի անունը փոխեց, թուրքական անուն տվեց, ուրեմն թող գնա, թուրքերի հետ գունավոր հրավառություն անի», - նշում են նրանք։
«Եղբայրս զոհվել է հոկտեմբերի 24-ին, հիմա Եռաբլուրում է՝ իր ընկերների մոտ։ Եղբորիցս բացի, հայրենիքս եմ կորցրել, իսկ այսօր իշխանությունը փորձում է բոլորի հիշատակը պղծել՝ բարձրաձայնելով, որ զոհվածների հիշատակի առթիվ կազմակերպում են գունագեղ տոնակատարություն։ Արդեն որերորդ անգամ պղծում են, ծաղրում մեր զինվորների շիրիմները, ծիծաղում են մեր շիրիմների վրա, անշիրիմ մնացած զինվորների հիշատակը անարգում են», - ասում են զոհվածների ծնողներն ու հարազատները։
Հանրապետության հրապարակում իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած ծնողների հետ է նաև ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ, պատերազմում զոհված զինծառայողի հայր Գեղամ Նազարյանը։
Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց, որ ծնողների կարծիքները տարբեր են Անկախությանը նվիրված միջոցառումների կազմակերպման հարցում․ կան մարդիկ, ովքեր ընդհանրապես դեմ են որևէ միջոցառման անցկացմանը, կան նաև այնպիսիք, որոնք կարծում են, որ Անկախությանը օրը պետք է նշել, սակայն՝ զուսպ ու համեստ։ Այնուհանդերձ, բոլոր ծնողներն են վիրավորված իշխանության վերաբերմունքից ու Փաշինյանի ձևակերպումներից։
«Այս ամենն անելուց առաջ պետք է խորհրդակցեին գերիների, զոհվածների ծնողների հետ․ հարցնեին, թե ինչ են նրանք մտածում՝ սրա հետ կապված։ Ծնողների բողոքից հետո նոր վերանայում են (միջոցառումները - խմբ)», - ասաց նա։
Գեղամ Նազարյանը նաև հռետորաական հարց բարձրացրեց, թե եթե չլիներ զոհվածների ծնողների ընդվզումը, ուրեմն իշխանությունը պետք է քեֆ-ուրախությու՞ն աներ։
«Մենք ամեն օր հանդիպում ենք մարդկանց, ովքեր մագնիտոֆոնը բարձր միացրած՝ ավտոմեքենայով պտտվում են, հարսանիքն ավարտում են ճոխ հրավառությամբ, այդպիսի մարդիկ կան։ Այս համերգը կազմակերպողները հաշվի էին առել դա ու փորձեցին ցույց տալ, որ հայ ժողովուրդը պատերազմից հետո ամբողջովին հաշտվել է այս իրավիճակին, ուզում է ուրախանալ, մոռանալ․ ինչ եղել՝ եղել է, նրան ոչ Շուշին է հետաքրքրում, ոչ Սյունիքի ճանապարհը, ոչ էլ  ապագա սահմանները։ Մարդիկ ուրախանում են ինչ-որ բաներով, վաղը, մյուս օրն էլ թուրքական ապրանքներով կուրախանան։ Ինչ-որ ձևով մենք դա կանխեցինք», - ասաց նա։
Գեղամ Նազարյանն ասաց նաև, որ շատ հերոսների մայրեր պատրաստվում են զավակներ բերել լույս աշխարհ, և մեր կյանքը դրանով է շարունակվում, ոչ թե հրապարակից հնչող ռաբիս երաժշտությամբ։

Пусть идут и устраивают красочный фейерверк вместе с турками: они оскверняют могилы наших солдат – родители погибших военнослужащих против «красочного празднества»
17/09/2021 19:26
Родители и родственники погибших и пропавших без вести в 44-днейвной войне собрались на площади Республики в знак протеста против анонсированного Николом Пашияном «красочного» празднества. Они считают неуважением к памяти героев организацию шумного празднования по случаю Дня Независимости 21 сентября.
Многих родителей не удовлетворило то обстоятельство, что представители власти пересмотрели перечень мероприятий «параллельного» празднества и сняли из программы некоторые развлекательные элементы.
«Сидящий в этом здании человек сделал нашу жизнь бесцветной, черной, а сам хочет провести "красочное" празднование. Изменил название нашего Воротана, дал турецкое название, значит, пусть идет и устраивает вместе с турками красочный фейерверк», - отмечают участники акции.
«Мой брат погиб 24 октября, сейчас в "Ераблуре", рядом со своими товарищами. Кроме брата я потерял родину, а сегодня власти пытаются осквернить память всех, заявляя о том, что организуют красочный празднество в память о погибших. Уже в который раз они оскверняют, издеваются над нашими могилами, проявляют неуважение к солдатам, у которых еще нет могил», - сказали родители и родственники погибших.
Член фракции «Армения», отец погибшего на войне военнослужащего Гегам Назарян также находится на площади Республики, вместе с проводящими акцию протеста родителями.
В беседе с журналистами он сказал, что в вопросе организации мероприятий по случаю независимости Армении у родителей разные мнения: есть люди, которые вообще против проведения какого-либо мероприятия, а есть такие, кто считает, что День независимости должен отмечаться, однако сдержанно и скромно. Вместе с тем, все родители оскорблены отношением властей и высказываниями Пашиняна.
«Прежде чем делать все это, нужно было посоветоваться с родителями погибших, пленных. Спросить их, что они думают в связи с этим. Только после протеста родителей пересматривают (программу мероприятий – ред. Aysor.am)», - сказал он.
Гегам Назарян задал также риторически вопрос: неужели власти должны были радоваться и пировать, если бы родители не взбунтовались и не протестовали?
«Мы каждый день встречаем людей, которые кружатся по городу на машинах с громкой музыкой, заканчивают свадьбы пышным салютом, есть такие люди. Организаторы этого митинга учли это и попытались показать, что армянский народ после войны полностью смирился с ситуацией, хочет развлекаться, забыть то, что было, его не интересуют ни Шуши, ни дорога Сюника, ни будущие границы. Люди радуются каким-то вещам, а завтра-послезавтра будут радоваться турецким товарам. Мы как-то предотвратили это», - сказал Гегам Назарян.
Он сказал также, что многие матери героев собираются родить ребенка и именно это символ продолжения нашей жизни, а не звучащая на площади музыка «рабис».