Փաշինյանն ադրբեջանցիների համար հիմք է ապահովում՝ աշխարհին չներկայանալու որպես ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ագրեսորներ․ Աննա Մկրտչյան
17/09/2021 12:57
Ոչ միայն Հայաստանի դեպքում պետք է երրորդ պետության հետ պետական սահմանն ու հարաբերությունները կարգավորվեն միջազգային ու երկկողմ փաստաթղթերով, այլև դա աշխարհի բոլոր պետությունների համար է օրինաչափություն։ Եվ անհեթեթություն ու աբսուրդ է, երբ անընդհատ շեշտվում է, թե «Վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքը պատասխանել է այդ հարցին, խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ է Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհահատվածի խնդիրը Փաշինյանը հիմնավորում «Վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքով՝ «Պետական սահմանների մասին» օրենքով առաջնորդվելու փոխարեն:
Պատգամավորը Փաշինյանի այս դիրքորոշման մեջ նաև հստակ միտում տեսավ՝ նշելով, որ նա դիտմամբ է խառնաշփոթ ստեղծում։
«Խառնաշփոթը միտումնավոր է ստեղծվում, որովհետև դեռ այն ժամանակ, երբ Սև լճի տարածքում 1 000-ից ավելի ադրբեջանցի, հենց իշխանությունների պնդմամբ, ուղղակիորեն ներխուժել էին ՀՀ սուվերեն տարածք, իրենք պնդում էին, որ այո, կա ագրեսիա և այդ ագրեսիան կարող է ստանալ իր համարժեք արձագանքը։ Հիմա հռետորաբանությունն ամբողջությամբ փոխել են, ամենաբարձր մակարդակով օգտագործում են ադրբեջանական տեղանուններ՝ փորձելով ևս մեկ անգամ հիմնավորել ադրբեջանական այդ կեղծարարությունը, որպեսզի ադրբեջանցիները կարողանան հիմք ընդունել նաև մեր կառավարության մերջբերումներն ու աշխարհին ներկայանալ ոչ թե որպես ագրեսորներ, որոնք ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք, այլ երկու պետություն, որոնք ունեն սահմանային վեճ։ Սա ամենևին այդպես չէ։ Մենք ունենք խնդիր մեր պետական սահման ներխուժած անձանց հետ և, ըստ էության, պայքար չենք իրականացնում», - ընդգծեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը։

Пашинян обеспечивает для азербайджанцев основание, чтобы Баку не предстать перед миром как оккупировавший суверенную территорию Армении агрессор – Анна Мкртчян
17/09/2021 15:47
Государственные границы и отношения с третьей страной нужно регулировать международными и двусторонними документами не только в случае Армении, это закономерность для всех государств мира. И постоянно отмечать, что закон Армении «Об административно-территориальном разделении» ответил на этот вопрос – нелепость и абсурд, заявила сегодня на брифинге депутат фракции «Честь имею» Анна Мкртчян, касаясь вопроса, почему Пашинян обосновывает создавшуюся межгосударственной дороги Горис-Капан ситуацию законом «Об административно-территориальном разделении», вместо того чтобы руководствоваться законом «О государственной границе».
Депутат отметила, что видит в этом стремлении Пашиняна также четкий умысел и он намеренно создает путаницу.
«Путаница создается намеренно, потому что еще тогда, когда на территории Черного озера более 1000 азербайджанцев, именно по утверждению властей, вторглись на суверенную территорию Республики Армения, они утверждали, что это агрессия и эта агрессия может удостоиться адекватного ответа. Сейчас риторика полностью изменилась, на самом высоком уровне используются азербайджанские топонимы, пытаясь еще раз обосновать эту азербайджанскую фальсификацию, чтобы азербайджанцы могли использовать цитаты нашего правительства и не предстали перед миром как агрессор, который вторгся на суверенную территорию Армении. Представили это как приграничный спор между двумя государствами. Это абсолютное не так. Мы имеем дело с оккупировавшими нашу территорию лицами и, по сути, не боремся против этого», - подчеркнула депутат.