Ռազմաքաղաքական նպատակներին հասնելու համար առանձին երկրների կողմից ահաբեկիչների օգտագործումը անընդունելի է. Փաշինյան (Տեսանյութ)
17/09/2021 14:42
Հայաստանը ծայրահեղ շահագրգռված է ՀԱՊԿ և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) տարածաշրջաններում միջազգային ահաբեկչության սպառնալիքի արդյունավետ զսպմամբ, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Դուշանբեում ՀԱՊԿ և ՇՀԿ երկրների ղեկավարների համատեղ նիստի ժամանակ նա նշել է, որ համարժեք արձագանքի բացակայության դեպքում այս սպառնալիքը կարող է հանգեցնել ահաբեկչական ցանցերի ներթափանցմանը հարևան երկրներ, հատկապես, հակամարտության գոտիներ:
«Առանձնապես անընդունելի է առանձին երկրների կողմից ահաբեկչական կազմավորումների օգտագործումը՝ որոշակի ռազմա-քաղաքական նպատակների հասնելու համար», - ասել է Փաշինյանը:
Նա ՀԱՊԿ և ՇՀԿ երկրներին ավելի սերտ երկխոսության և փոխգործակցության կոչ է արել` ահաբեկչական սպառնալիքը չեզոքացնելու համատեղ գործողություններն արդյունավետորեն իրականացնելու համար:

Использование отдельными странами террористов для достижения военно-политических целей неприемлемо – Пашинян
17/09/2021 14:47
Армения крайне заинтересована в эффективном сдерживании угрозы международного терроризма в регионе ОДКБ и ШОС, заявил премьер-министр республики Никол Пашинян.
В ходе совместного заседания лидеров ОДКБ и ШОС в Душанбе он заявил, что при отсутствии адекватной реакции эта угроза может привести к проникновению террористических сетей в соседние страны, особенно, в конфликтные зоны.
«Особенно неприемлемым является использование отдельными странами террористических формирований для достижения определенных военно-политических целей», - сказал Пашинян.
Он также призвал страны ОДКБ и ШОС к более тесному диалогу и взаимодействию с целью эффективного проведения совместных действий по нейтрализации террористической угрозы.