«Հրապարակ». Չի հաջողվել լուծել Գորիս-Կապան ճանապարհի հարցը
«Տևական բանակցություններից հետո նախօրեին Մոսկվայում Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչները համաձայնեցրել են առաջիկա համաձայնագրի դետալները. սկսել դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը՝ առանց Արցախի կարգավիճակի ֆիքսման, ՍՍՀՄ քարտեզների հիման վրա: Անորոշ ժամանակով երկարաձգվել է ռուսական կողմի ներկայությունը: Սյունիքով տրանզիտ ճանապարհը կվերահսկվի ՌԴ և ՀՀ սահմանապահների կողմից. կգործեն սահմանապահ անցակետեր, ադրբեջանցիները կվճարեն ճանապարհից օգտվելու համար: Անգամ թիվ են նշում՝ տարեկան 150 միլիոն դոլար:
Չի հաջողվել լուծել Գորիս-Կապան ճանապարհի հարցը, ռուսական կողմը խոստացել է ֆինանսավորել շրջանցող Տաթև-Կապան ճանապարհի կառուցումը: ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը երեկ ո՛չ հերքել է, ո՛չ հաստատել մեր լուրը՝ ասելով, թե բոլոր քայլերը տանելու են խաղաղության դարաշրջանի հաստատմանը։
Պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն ասաց. «Կարծում եմ՝ Հայաստանի սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցը պետք է քննարկվի Արցախի կարգավիճակի հստակեցմամբ՝ ինքնորոշման իրավունքը, ճանաչման միջազգային գործընթացը հաշվի առնելով։ Տպավորություն կա, որ Ադրբեջանը փորձում է տարանջատել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ կապված հարցերը՝ հետագայում Արցախի հետ կապված հարցերը կարգավորել Ռուսաստանի հետ երկկողմ՝ ՌԴ-Ադրբեջան ձևաչափով։
Երկրորդ մտահոգիչ հանգամանքն այն է, որ այս իշխանությունների քաղաքականությունն ու մոտեցումները 2018-ից ցույց են տվել, որ նրանք ի վիճակի չեն Հայաստանի և Արցախի շահերից բխող էֆեկտիվ բանակցություններ վարել, և կա մեծ վտանգ, որ ադրբեջանցիները կօգտվեն այս իրավիճակից, ու մեր կորուստները շատ ավելին կլինեն, քան կարող են լինել մեկ այլ պարագայում»»։

«Грапарак»: Вопрос дороги Горис-Капан не удалось решить
Газета «Грапарак» пишет, что после длительных переговоров, накануне в Москве представители Азербайджана и Армении согласовали детали предстоящего соглашения: начать процесс делимитации и демаркации без  фиксации статуса Арцаха, в рамках карт Советского Союза. Присутствие российской стороны продлено на неопределенный срок. Транзитная дорога через Сюник будет контролироваться пограничниками РФ и Армении: будут действовать пограничные пропускные пункты, азербайджанцы будут платить за проезд по этой дороге. Называется даже конкретная цифра – 150  млн. долларов ежегодно.
Не удалось решить вопрос дороги Горис-Капан, российская сторона обещала финансировать строительство объездной дороги Татев-Капан.
Председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности вчера ни опроверг, ни подтвердил эти сведения, сказав, что все шаги ведут к установлению эры мирного развития.
Депутат Тигран Абрамян сказал: «Считаю, что вопрос демаркации и делимитации границ Армении должен обсуждаться вместе с уточнением статуса Арцаха, с учетом права на самоопределение, процесса международного признания. Создается впечатление, что Азербайджан пытается отделить связанные с Арменией и Азербайджаном вопросы и в дальнейшем урегулировать вопрос Арцаха с Россией, в двухстороннем формате РФ – Азербайджан.
Второе вызывающее обеспокоенность обстоятельство то, что политика и подходы этих властей с 2018 года показали, что они не в состоянии вести эффективные переговоры в интересах Армении и Арцаха и есть большая опасность, что азербайджанцы воспользуются этой ситуацией и наши потери будут больше, чем могли бы быть в другом случае».