Էրդողանի նախապայմանը Փաշինյանը գլխիկոր ընդունել է՝ Մանե Գևորգյանի մեկնաբանությամբ․ Գեղամ Մանուկյան
Էրդողանի աղմկահարույց հայտարարությունից հետո մեկօրյա քար լռություն պահելուց հետո վերջապես առաջին պաշտոնական մեկնաբանությունն է հնչել Հայաստանի կառավարությունից, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը՝ անդրադառնալով Վրաստանի վարչապետի միջոցով Թուրքիայի նախագահին ՀՀ վարչապետի կողմից հանդիպման առաջարկ ուղղելու հարցի շուրջ Փաշինյանի խոսնակ Մանե Գևորգյանի պարզաբանումներին։
Գեղամ Մանուկյանը գրել է․
«Նախ, Փաշինյանի խոսնակի շուրթերով գավառական դիվանագետի մակարդակում գործող Փաշինյանը չի հերքում, որ նման առաջարկ Թուրքիայի նախագահին նա վրաց գործընկերոջ միջոցով արել է։ Մանե Գևորգյան՝ «Վարչապետ Փաշինյանն իր բոլոր միջազգային շփումներում գործընկերներին ներկայացնում է կառավարության ծրագրում արձանագրված՝ Հայաստանի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու տեսլականը և արտահայտում է այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրելու Հայաստանի կառավարության պատրաստակամությունը»։
Անուղղակի Փաշինյանն ընդունում է Էրդողանի նախապայմանը․ հարաբերությունների հաստատում միջանցքների տրամադրման դիմաց։ Հատուկ շեշտեմ՝ ՄԻՋԱՆՑՔՆԵՐԻ։ Քանզի Էրդողանն իր ասուլիսում հենց հոգնակի է գործածել միջանցք ձևակեպումը։ Էրդողան՝ «Այսպիսով, ես հույս ունեմ, որ այդ միջանցքները բացելով՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև այս խնդիրը կհաղթահարվի»:
Էրդողանի նախապայմանը Փաշինյանը գլխիկոր ընդունել է՝ Մանե Գևորգյանի մեկնաբանությամբ։
Մանե Գևորգյան՝ «Կոմունիկացիաների բացումը բացառիկ կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու, տարածաշրջանում ցավալիորեն առկա թշնամանքի մթնոլորտը հաղթահարելու համար, և Հայաստանը վճռական է այդ ուղղությամբ առաջ շարժվելու և արդյունքներ արձանագրելու գործում»: Ու ոչ մի բառ Փաշինյանի խոսնակի կողմից, թե նախապայմաններով չպետք է խոսել։
Վերջապես, խոսնակի այսօրվա մեկնաբանությունում ամենավտանգավոր թեզի մասին։ Արտահայտություն, որը զգուշացնում է՝ Փաշինյանը շարունակելու է իր զիջողական, դավաճանական ընթացքը և երկիրը տանում է արդեն նոր կապիտուլացիայի, այս անգամ՝ արեւմտյան սահմաններով։
Մանե Գեւորգյանն ասել է՝ «Վարչապետ Փաշինյանը բազմիցս է նշել, որ այս ճանապարհին մեզ ամուր նյարդեր են պետք և արագ ու հեշտ լուծումներ գոյություն չունեն»:
Ինչու՞ են պետք ամուր նյարդեր, որ ազգային նվաստացմա՞նը դիմանանք։
Հիշենք․ 2005-ին Էրդողանն էր նամակով խնդրանք փոխանցում Հայաստանին, հիմա արդեն Փաշինյանն է ուրիշների միջոցով գաղտնի մուրում Էրդողանից»։

Пашинян покорно принял предусловие Эрдогана – Гегам Манукян
Спустя день после каменного молчания в ответ на скандальное заявление Эрдогана, из правительства прозвучал первый официальный комментарий, написал на своей странице в Facebook депутат фракции «Армения» Гегам Манукян, касаясь разъяснений пресс-секретаря Пашиняна Мане Геворкян в связи  с тем, что премьер-министр Армении через премьер-министра Грузии предложил встретиться президенту Турции.
«Во-первых, устами пресс-секретаря Пашиняна, действующий на уровне провинциального дипломата Пашинян не опровергает, что сделал такое предложение Турции через премьер-министра Грузии. Мане Геворкян: "Во всех своих международных контактах премьер-министр Пашинян представляет своим коллегам представление об открытии эпохи мирного развития для Армении и всего региона, которое отражено и закреплено в программе правительства, и выражает готовность правительства Армении приложить усилия в этом направлении".
Косвенно Пашинян принимает предусловие Эрдогана: установление отношений – взамен  предоставления коридоров. Специально отмечу – КОРИДОРОВ. Поскольку Эрдоган в своем интервью использовал именно множественное число: "Таким образом, я надеюсь, что с открытием коридоров сложности между Азербайджаном и Арменией будут преодолены".
Пашинян, понурив голову, принял предусловие Эрдогана – согласно комментарию Мане Геворкян.
Мане Геворкян: "Открытие коммуникаций исключительно важно для установления долгосрочного мира и стабильности в регионе, преодоления атмосферы, к сожалению, существующей  враждебности в регионе, и Армения полна решимости двигаться в этом направлении и добиваться результатов". И пресс-секретарь Пашиняна ни слова не говорит о том, что не нужно говорить на языке предусловий.
И наконец, о самом опасном тезисе в сегодняшнем комментарии пресс-секретаря. Выражение, которое предупреждает, что Пашинян продолжит свою предательскую политику уступок и приведет страну к новой капитуляции – в этот раз на западных границах.
Мане Геворкян сказала: «Премьер-министр Пашинян неоднократно заявлял, что на этом пути нужны крепкие нервы и что быстрых и легких решений не существует».
Почему нужны крепкие нервы? Чтобы выдержать национальное унижение?
Напомню: в 2005 году Эрдоган передавал просьбу Армении своим письмом, а сейчас Пашинян через других тайно умоляет Эрдогана», - написал Гегам Манукян.