Գեղամ Ստեփանյանը ֆրանսիական կազմակերպությանն է ներկայացրել Արցախում առկա հումանիտար խնդիրները
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպել է ֆրանսիական L’Œuvre d’Orient կազմակերպության ներկայացուցիչներին։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է 2020 թվականի ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի ժամանակ հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության դեմ իրագործված վանդալիզմի դրսևորումները և պատերազմից հետո արձանագրված դեպքերը։ Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել Արցախում առկա հումանիտար խնդիրներին, տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության իրավիճակին։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու համատեղ աշխատանքը ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված հայկական հոգևոր մշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ միջազգային իրազեկվածության բարձրացման վերաբերյալ։
Այնուհետև Պաշտպանի և ՄԻՊ աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավար Մարգարիտա Գասպարյանի ուղեկցությամբ L’Œuvre d’Orient կազմակերպության ներկայացուցիչները այցելել են Ստեփանակերտում գործող «Լոտոս» հյուրանոց և հանդիպել Արցախի օկուպացված համայնքներից տեղահանված ընտանիքներին։
Կազմակերպության ներկայացուցիչները լսել են տեղահանված անձանց պատմությունները, ծանոթացել նրանց կեցության պայմաններին և խնդիրներին՝ հանձնառություն ստանձնելով իրենց իրավասությունների շրջանակներում ձեռնարկելու գործողություններ արցախցիներին աջակցելու ուղղությամբ։

Представителями французской организации L'Œuvre d'Orient посетили Карабах
Защитник прав человека Республики Арцах встретился с представителями французской организации L'Œuvre d'Orient.
В ходе встречи защитник представил проявления вандализма против армянского духовно-культурного наследия во время азербайджано-турецкой агрессии в 2020 году, и случаи, зарегистрированные после войны. Подробно были затронуты гуманитарные проблемы и ситуация с защитой прав перемещенных лиц в Арцахе.
Было достигнуто соглашение о продолжении совместной работы по повышению осведомленности международного сообщества о защите армянского духовно-культурного наследия в условиях азербайджанской оккупации.
Представители организации L’Œuvre d’Orient встретились с семьями вынужденных переселенцев из оккупированных общин Арцаха.
Представители организации выслушали рассказы вынужденных переселенцев, ознакомились с их жилищными условиями и проблемами, а также обязались в пределах своей компетенции принять меры по поддержке народа Арцаха.