«Հրապարակ». Մաճկալաշենում ադրբեջանցիները իրենց առաջ տված դիրքերից հետ են քաշվել՝ պայմանով, որ Ամարաս վանքի վրա տեղադրված Արցախի դրոշն իջեցնեն
22/09/2021 09:57
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքում նախօրեին ադրբեջանցիներն առաջ են տվել իրենց դիրքը և տեղակայվել չեզոք գոտում։ Համայնքի բնակիչների և ղեկավարի ձեռնարկած քայլերի արդյունքում դեպքի վայր են եկել ռուս խաղաղապահները, որոնց հաջողվել է ադրբեջանցիների հետ բանակցություններով վերջիններիս ետ ուղարկել ելման դիրք, սակայն պայման են առաջ քաշել, որ համայնքի հարակից Ամարաս վանքի վրա տեղադրված Արցախի դրոշն իջեցնեն։
Մաճկալաշենի համայնքապետ Լեռնիկ Ավանեսյանը հաստատեց տեղեկությունը, որ դիրքն առաջ են բերել, իսկ դրոշի առնչությամբ ասաց, թե երեկ է լսել, որ ռուս գեներալը մեր զինվորականներին ասել է` Արցախի դրոշն իջեցնեն, Հայաստանինը դնեն»:
«Ես դեռ չեմ գնացել, չգիտեմ՝ արել են, թե չէ, ես էլ լսեցի, որ ռուս գեներալը նման բան է ասել», - ասել է համայնքապետը։

«Грапарак»: В Мачкалашене азербайджанцы отошли на прежние позиции с условием, что флаг Арцаха будет снят с монастырского комплекса Амарас
22/09/2021 11:53
Азербайджанцы вчера продвинули свои позиции в направлении села Мачкалашен Мартунинского района Республики Арцах и разместились в нейтральной зоне. В результате предпринятых жителями и руководителем общины шагов прибыли российские миротворцы, которым удалось в результате переговоров с азербайджанцами отвести их на исходные позиции. Однако было выдвинуто требование спустить флаг Арцаха с монастырского комплекса Амарас рядом с общиной, пишет газета «Грапарак».
Руководитель общины Мачкалашен Лерник Аванесян подтвердил информацию, что позиции были продвинуты вперед. Что касается флага, то он сказал, что вчера слышал, что русский генерал сказал нашим военным, чтобы спустили флаг Арцаха, установили флаг Армении.
«Я пока не пошел, не знаю, сделали или нет, но я тоже слышал, что русский генерал сказал такое», - отметил руководитель общины.