Համայնքների ավագանիները չեն վարձատրվի. Փոխնախարար
Այս պահին մեր ներկայացրած տարբերակներում ավագանիների վարձատրության գաղափարը դեռ չենք դրել, խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը։
«Դա քննարկվող թեմա է։ Ես կտրուկ չեմ բացառում, որ դա չպետք է լինի», - ասաց փոխնախարարը։
Նշենք, որ ԱԺ-ում անցկացվում են «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի և կից օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ:
Շրջանառության մեջ է դրվել օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվում է ՀՀ 441 համայնքը միավորել և դարձնել 37 խոշորացված համայնք:

Работа Совета старейшин общин не будет оплачиваться – замминистра
На данный момент в представленном нами варианте законопроекта отсутствует идея оплаты Совета старейшин, заявил сегодня в ходе парламентских слушаний заместитель министра территориального управления и инфраструктур Ваче Габриелян.
«Это тема, которая подлежит обсуждению. Я не исключаю, что этого не должно быть», - сказал замминистра.
Отметим, что в Национальном Собрании проходят парламентские слушания по вопросу внесения изменений и дополнений в закон «Об административно-территориальном разделении» и пакета смежных законодательных поправок.
В обращение введен законопроект, согласно которому предлагается объединить 441 общин Армении, в результате чего в республике будут сформированы 37 укрупненных общин.