Չկա որևիցե պահանջ, որի արդյունքում գործատուն կարող է աշխատողին ազատել աշխատանքից, եթե նա չի պատվաստվել կամ 14 օրը մեկ թեստ չի հանձնել. Սարգսյան
22/09/2021 13:14
Հայաստանում հոկտեմբերի 1-ից պահանջ է դրված՝ կամ պատվաստվել, կամ 14 օրը մեկ թեստավորում անցնել։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանի խոսքով՝ չկա որևիցե կարգավորում, որևիցե պահանջ, որի արդյունքում գործատուն կարող է աշխատողին ազատել աշխատանքից, եթե նա չի պատվաստվել կամ 14 օրը մեկ թեստ չի հանձնել։
«Աշխատանքային օրենսգրքով չկա համապատասխան հիմք, որը հնարավորություն կտա գործատուին ազատել աշխատողին աշխատանքից, սա պետք է հստակ ամրագրենք», - ասաց նա։
Սարգսյանի խոսքով, սակայն, եթե աշխատողը չի թեստավորվում ու, օրինակ, դրա արդյունքում 30 օր աշխատանքի չի ներկայանում, ապա գործատուն կարող է աշխատանքից ազատել։
«Սա հստակ նախագծով նախատեսված է, այսինքն՝ եթե «Հանրային ծառայության մասին օրենքի փոփոխությունը» ընդունվեց, ապա միայն դրանից հետո հնարավոր կլինի հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց կամ հանրային ծառայողների մասով նման կարգավովորումներ կիրառել, այսինքն՝ պահանջել, որ եթե չի ներկայացվում, ապա կարող է ազատվել աշխատանքից», - ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետը։

Нет никакого требования, в результате которого работодатель может освободить от работы сотрудника, если он не вакцинировался или не сдал тест раз в 14 дней – Саркисян
22/09/2021 15:06
В Армении с 1-го октября вступает в силу требование об обязательной вакцинации или сдачи теста на коронавирус раз в 14 дней.
По словам начальника Управления труда и занятости министерства труда и социальных вопросов Жоры Саркисяна, нет никакого -то урегулирования, требования, в результате которого работодатель может освободить от работы сотрудника, если он не вакцинировался или не сдал тест на коронавирус раз за 14 дней.
«В Трудовом кодексе нет соответствующего основания, которое дает возможность работодателю увольнять сотрудника, мы должны четко констатировать это», - сказал Жора Саркисян.
По словам Саркисяна, но если сотрудник не тестируется и, к примеру, в результате этого 30 дней не является на работу, то работодатель может освободить его от работы.
«Это предусмотрено четким проектом, то есть, только после принятия поправок в закон "Об общественной службе" подобные регулирования можно применять по части лиц, занимающих общественную должность, или общественных служащих. То есть требовать, что в случае непредставления документа, может быть уволен с работы», - сказал начальник Управления труда и занятости министерства труда и социальным вопросов.