InClassica միջազգային փառատոնի ընթացքում ելութ է ունեցել դուդուկահար Էմմանուել Հովհաննիսյանը
ԱՄԷ-ում անցկացվող InClassica 10-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում հանդես է եկել դուդուկահար Էմմանուել Հովհաննիսյանը։ Ելույթը բավականին հետաքրքիր էր, քանի որ երաժիշտը ներկայացրել է ստեղծագործություններ, որոնք գրված չէին դուդուկի համար։ Էմմանուել Հովհաննիսյանի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կամերային կազմի կատարմամբ հնչել են մի շարք փոխադրումներ դուդուկի համար։ Փոխադրումները հայկական նվագարանի համար կատարել է կոմպոզիտոր Մարտին Ուլիխանյանը։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 26-ը Դուբայ քաղաքում ընթանում է InClassica միջազգային փառատոնը, որի շրջանակներում ելույթ են ունեցել հեղինակավոր և աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող նվագախմբեր, մենակատարներ ու դիրիժորներ։ Մասնավորապես, իրենց բարձրակարգ կատարումներով երաժշտասերներին հիացրել են ջութակահարներ Գիլ Շահամը, Մաքսիմ Վենգերովը, Սերգեյ Խաչատրյանը, Դանիել Հոփը, դաշնակահարներ Մարկ-Անդրե Համելինը, Կիմ Արմսթրոնգը, թավջութակահարներ Միշա Մայսկին, Սթիվեն Իսերլիսը, տենոր Յոզեֆ Կալեյան, դիրիժորներ Միխայիլ Պլետնյովը, Սերգեյ Սմբատյանը, Մարիուս Ստրավինսկին, Դմիտրի Յաբլոնսկին և այլք։ Ելույթներով հանդես են եկել Ռուսաստանի ազգային, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ, Մալթայի ֆիլհարմոնիկ, Երուսաղեմի սիմֆոնիկ և այլ նվագախմբեր։ Փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։
InClassica փառատոնի կազմակերպիչն է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC)։ Փառատոնի անցկացմանն աջակցում է SAMIT Event Group-ը։

Дудукист Эммануэль Ованнисян выступил на фестивале классической музыки InClassica
В рамках проводимого в ОАЭ 10-го международного фестиваля классической музыки InClassica выступил дудукист Эммануэль Ованнисян. Как говорится в сообщении пресс-службы Государственного симфонического оркестра Армении, выступление получилось достаточно интересным, поскольку музыкант представил композиции, написанные не для дудука. В исполнении Эммануэля Ованнисяна и камерного состава Государственного симфонического оркестра Армении прозвучал ряд переложений для дудука. Переложения для армянского инструмента выполнил композитор Мартин Улиханян.
Напомним, юбилейный X фестиваль классической музыки InClassica проходит с 28 августа по 26 сентября в Дубае. Международный фестиваль собирает лучших и представляет программу, впечатляющую знатоков и любителей музыки. Своими высококлассными исполнениями любителей музыки восхитили скрипачи Гил Шахам, Максим Венгеров, Дэниел Хоуп, Сергей Хачатрян, пианисты Марк-Андре Амлен, Ким Армстронг, виолончелисты Миша Майский, Стивен Иссерлис, тенор Йозеф Калеян, дирижеры Михаил Плетнев, Сергей Смбатян, Мариус Стравинский, Дмитрий Яблонский и другие. На сцену фестиваля вышли Иерусалимский симфонический оркестр, Российский национальный оркестр, Мальтийский филармонический оркестр, Словацкий филармонический оркестр, Государственный симфонический оркестр Армении, Калининградский симфонический оркестр, Немецкий государственный филармонический оркестр Рейнланд-Пфальца. Композитором-резидентом фестиваля является Алексей Шор.