Արցախի նախագահը հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված ձմեռային տարեշրջանի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպմանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 28-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված ձմեռային տարեշրջանի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպմանը:
Հետպատերազմյան շրջանում էլեկտրամատակարարման խնդիրների և դրանց լուծման տարբերակների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել համապատասխան կառույցների ներկայացուցիչները։ Չնայած նրան, որ մի շարք հէկեր և Սոթք-Մարտակերտ օդային գիծը մնացել են թշնամու վերահսկողության տակ, կատարված աշխատանքների արդյունքում էլեկտրամատակարարման խնդիրների մեծ մասն արդեն իսկ լուծված է:
Ըստ մասնագետների՝ 2021-2022 թթ․ձմռանը էլեկտրամատակարարման խափանումներ կարող են լինել միայն վթարների դեպքում:
Երկրի ղեկավարը հանձնարարել է ձմռան տարեշրջանում, հատկապես՝ Գորիս-Ստեփանակերտ հատվածում սահմանել մասնագիտական խմբերի շուրջօրյա հերթապահություն՝ հնարավոր վթարներին արագ արձագանքելու նպատակով: Նախագահը շեշտել է, որ վթարների ժամանակ անհրաժեշտ է առաջին հերթին ապահովել ռազմավարական նշանակության քաղաքացիական օբյեկտների, մասնավորապես՝ բժշկական և կրթական հաստատությունների կայուն էլեկտրամատակարարումը։ Քննարկվող հարցի երկարաժամկետ լուծման ուղղությամբ Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է մեկ տարում ավարտին հասցնել լրացուցիչ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը, որը թույլ կտա հետագայում խուսափել անջատումներից։
Անդրադառնալով բնակչության կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի և գազի դիմաց իրականացվող վճարումներին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ից պետության կողմից կսուբսիդավորվի միայն չգազիֆիկացված համայնքների և գազամատակարարում չունեցող շենքերի բնակիչների սպառած էլեկտրաէներգիայի արժեքը: Ինչ վերաբերում է սպառված գազի և կապի ծառայությունների դիմաց վճարումների փոխհատուցմանը, ապա այն կպահպանվի մինչև 2022 թվականի մարտ ամիս՝ ըստ հայտարարված սահմանաչափերի։
Նախագահի մեկ այլ հանձնարարականով՝ ձմեռային տարեշրջանում մայրաքաղաքում և շրջաններում ճանապարհների անցանելիությունն ապահովելու նպատակով՝ ձնամաքրման աշխատանքների կազմակերպմանը կներգրավվեն նաև մի շարք պետական և մասնավոր ընկերություններ:

Президент Арцаха провел расширенное рабочее совещание, посвященное организации подготовки к зимнему сезону
28/09/2021 18:24
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 28 сентября провел расширенное рабочее совещание, посвященное организации подготовки к зимнему сезону, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
С докладами о проблемах электроснабжения в послевоенный период и путях их решения выступили представители соответствующих структур. Несмотря на то, что ряд гидроэлектростанций и воздушная линия Сотк-Мартакерт остались под контролем врага, большая часть проблем с электроснабжением уже решена. По мнению специалистов, зимой 2021-2022 гг. отключение электроэнергии могут быть только в случае аварий.
Глава государства поручил в зимний период установить круглосуточное дежурство групп специалистов, особенно на участке Горис-Степанакерт, чтобы оперативно реагировать на возможные аварии. Президент подчеркнул, что в случае аварий, в первую очередь, необходимо обеспечить стабильное электроснабжение гражданских объектов стратегического значения, в частности медицинских и учебных заведений. С целью долгосрочного решения обсуждаемого вопроса Араик Арутюнян поручил в течение года завершить строительство дополнительной высоковольтной линии электропередачи, что позволит избежать отключений в будущем.
Касаясь оплаты за электроэнергию и газ, Араик Арутюнян отметил, что с 1 декабря 2021 года государство будет субсидировать только стоимость электроэнергии, потребляемой жителями не газифицированных поселков и зданий без газоснабжения. Что касается компенсации платежей за потребленный газ и услуги связи, то она будет сохранена до марта 2022 года в установленных ранее размерах.
Согласно другому поручению президента, для обеспечения проходимости дорог в столице и регионах в зимнее время к организации снегоуборочных работ будет привлечен ряд государственных и частных компаний.