«Հրապարակ». Մակունցը չի կարողանում լեզու գտնել հայ համայնքի, նաև Հայ դատի գրասենյակի հետ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք գրել էինք, որ ՀՀ դեսպաններին սեպտեմբերի 21-ի նախօրեին հրահանգել էին անկախության տոնի ընդունելություններ չանել, բացառությամբ ԱՄՆ-ում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Լիլիթ Մակունցի, ով սեպտեմբերի 30-ին Վաշինգտոնում ՀՀ դեսպանությունում գունագեղ ընդունելություն է հրավիրել` նվիրված անկախության 30-ամյակին: Հրավիրվել են հայ համայնքի այն անդամները, որոնք յուրային են և տհաճ անակնկալներ չեն մատուցի համայնքի կողմից չընդունվող դեսպանին: Մեզ տեղեկացրին, որ Մակունցը չի կարողանում լեզու գտնել հայ համայնքի, ինչպես նաև Հայ դատի գրասենյակի հետ և լուրջ խնդիրների է բախվել: Նրան համայնքը մերժում է, իսկ նման պայմաններում լավ աշխատանքը բացառված է:
Մակունցին փորձում է աջակցել Արսեն Խառատյանը, բայց նա էլ բարձր հեղինակություն չունի համայնքում, նրա առաջարկած «լրատվական աջակցությունը» ցանկալի արդյունք չի տալիս: Չնայած որոշ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ գաղտնի հանդիպել են Մակունցի հետ, բայց դա թաքցնում են՝ վախենում են, որ Մակունցին ուղղված մերժմանն իրենք էլ կարժանանան: 2018-ի էյֆորիայից ամերիկահայ համայնքում գրեթե հետք չի մնացել»։

«Грапарак»:  Макунц не может найти общий язык с армянской общиной и офисом Ай дата
Газета «Грапарак» пишет, что как известно, послам Армении накануне 21 сентября было дано указание не проводить приемы по случаю Дня независимости Армении, за исключением новоназначенного посла Армении в США Лилит Макунц, которая 30 сентября устроила в посольстве Армении в Вашингтоне красочный прием, посвященный 30-летию независимости.
«Были приглашены те члены общины, которые считаются "своими" и не преподнесут неприятных сюрпризов послу, которого не принимает армянская община. Нам также сообщили, что Макунц не может найти общий язык с армянской общиной, а также офисом Ай дата и столкнулась с серьезными проблемами. Община ее отвергает, а в подобных условиях хорошая работа просто исключается.
Арсен Харатян пытается оказать поддержку Макунц, однако он не пользуется высоким авторитетом в общине и предложенная им «информационная поддержка» не дает желательного результата. Несмотря на то, что представители некоторых общинных структур тайно встретились с Макунц, они скрывают это, поскольку боятся, что будут отвергнуты как Макунц. В армянской общине США практически ничего не осталось от эйфории 2018 года», - пишет газета.