Ադրբեջանը, սկուտեղի վրա, ոչ միայն մարտի դաշտում է ստացել տարածքներ, այլև կապիտուլյացիայով ստացել է Քարվաճառը, որը երբեք չէր կարող զավթել․ ռազմական փորձագետ
29/09/2021 13:55
Պաշտպանության բանակի պաշտպանությունն առաջին օրը չի ճեղքվել, Ալիևը պարզապես իր զինվորականության իմիջը փորձում է հնարավորինս գունեղ ներկայացնել, նրան հերոսականություն ու պրոֆեսիոնալիզմ վերագրել, հնարավորինս ավելի գունեղ ներկայացնել իր բանակի, զինուժի տեղն ու դերը այս պատերազմում, բայց նրանք, օրինակ, առաջին օրը չեն ճեղքել մեր պաշտպանությունը, սա փաստ է։ Օրինակ՝ հարավարևելյան ուղղությամբ մեկ շաբաթից ավելի ռազմաճակատի գիծը եղել է կայուն։ Օրինակ՝ հյուսիսարևելյան հատվածում ճեղքում չի եղել, 10-րդ դիվիզիան Մատաղիսի, Թալիշի մատույցներում կասեցրել է հակառակորդի առաջխաղացումը։ Թեպետ կռվով նահանջել է, բայց կասեցրել է, Մարտակերտի հատվածում ճեղքում չի եղել, ասուլիսում ասաց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը։
Նա ընդգծեց, որ առաջին ճեղքումը տեղի է ունեցել միայն հոկտեմբերի 5-6-ին՝ հարավարևելյան ուղղությամբ, երբ առաջին խոշոր նահանջից հետո ռազմաճակատի կայունությունը խախտվել է, իսկ արդեն նոյեմբերի 9-ի դրությամբ ադրբեջանական կողմի հարձակողական ռեսուրսը գրեթե սպառման եզրին է եղել։
«Այսինքն, բանակն ամեն ինչ արել է։ Նոյեմբերի 9-ի դրությամբ Ադրբեջանի ռազմական ռեսուրսն ուղղակի սպառման եզրին էր։ Գոնե եթե նրանց այդ շնչահեղձության պահին այստեղ իշխանափոխություն լիներ, այս թրքացածների խունտան երկրորդ պլան մղվեր, և մենք այն ահռելի աջակցությունից, որը մեզ փորձում էին ցուցաբերել դաշնակից Ռուսաստանն ու բարեկամ Իրանը, մի փոքր աջակցություն անգամ ստանայինք, վստահեցնում եմ, որ պատկերը բոլորովին այլ կլիներ։ Ողբերգությունն ու ամբողջ ցավը նրանում է, որ Ադրբեջանը, սկուտեղի վրա, ոչ միայն մարտի դաշտում է ստացել տարածքներ, այլև նոյեմբերի 9-ին, երբ շնչահեղձ էր լինում, երբ ռեսուրսն արդեն սպառման եզրին էր, այդ պահին ստորագրվում է կապիտուլյացիա և նրան հանձնվում է տարածք, որը որևէ հաշվարկով ադրբեջանական բանակը չէր կարող զավթել Թուրքիայի, Պակիստանի, չգիտես, թե էլ ում աջակցությամբ», - ասաց Դավիթ Ջամալյանը։
Ռազմական փորձագետը հիշեցրեց, որ նույն Ալիևն էր խոստովանել, որ ձմեռ էր մոտենում, և իրենք Քարվաճառի հատվածում ունենալու էին լուրջ խնդիրներ։ Քարվաճառն առանց մարտի ստացած Ադրբեջանն այլ պարագայում, փորձագետի համոզմամբ, ոչ մի կերպ չէր կարողանալու գրավել այն։

Азербайджан получил на блюдечке не только территории на поле боя, но и после капитуляции Карвачар, который никогда не смог бы захватить – военный эксперт
29/09/2021 17:07
Линия обороны Армии обороны Арцаха была прорвана не в первый день, Алиев просто пытается по возможности красочно представить имидж своих военных, приписать им геройство и профессионализм, роль своей армии, вооруженных сил в этой войне, однако она не сумела прорвать оборону нашей армии в первый день –  это факт. Например, больше одной недели линия фронта в юго-восточном направлении была довольно устойчивой. На северо-восточном участке прорыва не было, 10-я дивизия пресекла продвижение противника в окрестностях Матагиса, Талиша. Хотя и отступила с боями, но приостановила продвижение на участке Матагиса, заявил сегодня на пресс-конференции военный эксперт Давид Джамалян.
Он подчеркнул, что первый прорыв произошел только 5-6 октября в юго-восточном направлении, когда после первого крупного отступления стабильность на фронте была нарушена, а уже по состоянию на 9 ноября, наступательный ресурс азербайджанской армии был практически исчерпан.
«То есть, армия сделала все возможное. По состоянию на 9 ноября военный ресурс Азербайджана практически был исчерпан. Если бы в тот момент, когда Азербайджан задыхался, здесь произошла смена власти, эта отуреченная хунта была отстранена, и мы получили бы хоть небольшую поддержку из того огромного содействия, которую нам пытались оказать наш союзник Россия и дружественный Иран, то картина была бы совершенно иной. Трагедия и все несчастье в том, что Азербайджан получил на блюдечке территории не только на поле боя, но и 9 ноября, когда задыхался, когда ресурс был почти исчерпан. В этот момент подписывается капитуляция и сдается территория, которую ни по каким расчетам азербайджанская армия не могла захватить даже при поддержке Турции, Пакистана, и кого бы то ни было», - сказал Давид Джамалян.
Военный эксперт напомнил, что тот же Алиев признался, что если бы все это продлилось еще несколько недель, то приближалась зима и у них возникли бы серьезные проблемы на участке Карвачара. Азербайджан, получивший без боя Карвачар, не смог бы каким-либо другим образом захватить Карвачар.