2011-ին ՊՆ-ի կողմից չընդունված, անսարք զինամթերքը 2018-ին այս իշխանությունների օրոք է գնվել, և կոռուպցիոն ռիսկը այս իշխանության վրա է․ Սեյրան Օհանյան
29/09/2021 11:27
ԱԱԾ-ն պետք է բարի լիներ կամ այնքան ազնիվ լիներ, որ ասեր՝ 2011 թվականին ՊՆ-ի կողմից չընդունված, անսարք, բայց ի պահ վերցված զինամթերքն արդեն 2018 թվականին, այս իշխանությունների օրոք, գնվել է ՊՆ-ի կողմից, և հասցված վնասը, այդ կոռուպցիոն ռիսկը այս իշխանությունների վրա է, 24news.am-ի հետ զրույցում ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար,  Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
«2011 թվականին համապատասխան մատակարար կազմակերպությունը ԶՈՒ-ին մատակարարել է ավիացիոն զինամթերք։ Մատակարարված զինամթերքի 30 տոկոսը, որը պիտանի է եղել, Զինված ուժերը, վարչության համապատասխան մասնագետներն ընդունել են և դրա համար ՊՆ-ն վճարել է։ Մնացած 70 տոկոսը, քանի որ անսարք և անպիտան է եղել, մատակարար կազմակերպության խնդրանքով մենք ԶՈՒ հրթիռահրետանային սպառազինության պահեստներում վերցրել ենք ի պահ՝ այն պայմանով, որ մատակարար կազմակերպությունը համապատասխան թույլտվություն ձեռք կբերի այդ զինամթերքը այլ երկիր տարհանելու համար։ Զինամթերքն ի պահ ենք վերցրել, որովհետև այն պայթյունավտանգ, հրդեհավտանգ է։ Դրանք կարող էին վերցնել այն ժամանակահատվածում, երբ մատակարարող կազմակերպությունը լիցենզիա ձեռք կբերեր այլ երկիր տարհանելու համար», - ասել է Օհանյանը:
Սեյրան Օհանյանը հայտնել է նաև, որ նշված անպիտան հրթիռները արդեն նոր իշխանության օրոք՝ 2018 թվականին, կրկնակի բարձր գնով գնվել են, և այն վնասը, որը պատճառվել է պետությանը, պատճառվել է հենց 2018 թվականի այդ գործարքով։
«2018 թվականին այս իշխանությունների օրոք այդ հրթիռները, այդ զինամթերքն ընդունվել է ՊՆ բալանս և կրկնակի բարձր գներով ՊՆ-ն գնել է այդ զինամթերքը։ Եվ այդտեղ (ԱԱԾ հայտարարությունում-խմբ․) նշված տեղեկությունները՝ նաև գումարային, քանակային ու գնային առումով, վերաբերում են 2018 թվականին», - ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ԱԱԾ-ն տարածել էր հաղորդագրություն, որում նշվում էր, որ ՀՀ ԶՈՒ ավիացիայի վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցնող բարձրաստիճան զինվորականը ժամկետանց հրթիռներ է մատակարարել բանակին․ շահագործման ժամկետից դուրս եկած այդ հրթիռների մի մասը չի կրակել և դուրս է հանվել հաշվեկշռից, մնացածն ընդհանրապես չի կիրառվել՝ նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։

Не принятые в 2011 году министерством обороны, неисправные боеприпасы были куплены при этой власти в 2018 году и коррупционный риск связан с этой властью – Сейран Оганян
29/09/2021 14:07
Служба национальной безопасности должна была проявить честность, чтобы сказать, что не принятые министерством обороны в 2011 году, неисправные, однако оставленные на хранение боеприпасы были куплены министерством обороны уже при этой власти в 2018 году. Этот коррупционный риск, ответственность за причиненный ущерб, лежит на этой власти, заявил в беседе с 24news.am руководитель парламентской фракции «Армения», бывший министр обороны Сейран Оганян.
«В 2011 году соответствующая компания-поставщик поставила Вооруженным силам авиационные боеприпасы. 30 процентов поставленных боеприпасов, которые были пригодны, Вооруженные силы, соответствующие специалисты управления приняли и министерство обороны заплатило за это. Остальные 70 процентов, поскольку были неисправными и непригодными, по просьбе поставщика мы оставили на хранение в складах ракетно-артиллерийского вооружения с условием, что эта организация получит разрешение для транспортировки этих боеприпасов в другую страну.  Боеприпасы были взяты на хранение, потому что они взрывоопасные, пожароопасные. Они могли быть забраны тогда, когда поставляющая организация приобрела бы лицензию для их эвакуации в другую страну», - сказал Сейран Оганян.
Сейран Оганян также сообщил, что указанные непригодные ракеты уже при новой власти в 2018 году были приобретены по двойной цене и ущерб, который причинен государству, был причинен именно в 2018 году этой сделкой.
«В 2018 году, во время этой власти, эти ракеты, боеприпасы были приняты на баланс министерства обороны, и МО закупило эти боеприпасы по двойной цене. И отмеченные здесь (в заявлении СНБ – ред.) сведения относятся к 2018 году также в ценовом, количественном и суммарном плане», - сказал он.
Напомним, несколько дней назад Служба национальной безопасности распространила сообщение, в котором отмечается, что занимающий должность начальника управления авиации ВС Армении высокопоставленный военный поставил армии просроченные ракеты. Часть просроченных ракет были непригодны для стрельбы и списаны с баланса, а остальную часть вообще не удалось применить, в том числе и в ходе 44-дневной войны.