Փաստորեն, Հայաստանը ներկայացնող ուսապարկերը ուրախ են, որ, ըստ եվրոպացիների, «երկու կողմն էլ մեղավոր է»․ Աշոտյան
29/09/2021 10:06
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ԵԽԽՎ-ում «Հայ-ադրբեջանական հակամարտության/Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար խնդիրների հետևանքները» բանաձևի ընդունմանը և դրա որոշ կետերի շուրջ ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչների մեկնաբանություններին։
«Երկրորդ օրն է, ինչ կապիտուլյանտների քարոզչամեքենան «փոթորիկ՝ մեկ բաժակ ջրում» սկզբունքով «դիվանագիտական հաջողություն» է հորինում ԵԽԽՎ լիագումար նիստին ընդունված բանաձևից։
Ահա այն հիմնական կետերը, որոնցով պայթում է ուսապարկերի հերթական փուչիկը։
1. Բանաձևի անուն։ Հայաստանի իշխանական պատվիրակները «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն» եզրույթը վերնագրի մեջ ճշտելը «հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտ» եզրույթի կողքին համարում են խոշոր հաջողություն։ Այսինքն նման՝ նախկինում տարրական բաները հաղթանա՞կ են։
2. Ագրեսիայի մասին։ Բանաձևի 3-րդ կետում հիշատակվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ 2001 թվականին Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելուց ստանձնած հանձնառությունը՝ խնդիրը լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով։ Սակայն բանաձևը այդպես էլ չի մատնանշում Ադրբեջանի կողմից վերջին պատերազմը սանձազերծելու փաստը։
3. Ո՞վ է մեղավորը։ ԵԽԽՎ-ն, ունենալով միջազգային հետաքննչական մեխանիզմ գործադրելու մանդատ, որն, օրինակ, իրացրել է 2008 թվականին ռուս-վրացական պատերազմից հետո, չի նախատեսում այդ լրջագույն անկախ գործիքակազմի օգտագործումը՝ 44-օրյա պատերազմը հետաքննելու և իրական ագրեսորին անվանարկելու համար։ Սրա անհրաժեշտության մասին պնդում և առաջարկում եմ պատերազմի հենց սկզբից։
4. Ականների մասին։ Ադրբեջանին հերթական անգամ հաջողվում է միջազգային օրակարգ բերել ականապատված տարածքների քարտեզների թեման, ինչի գեթ մեկ հիշատակում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ չկա։
5. Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների մասին։ Ունենալով բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը՝ առնվազն բարձրաձայնելու ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունների դադարեցման հարցը՝ հաշվի առնելով մարդու իրավունքերի բացահայտ խախտումների, այն է՝ մեր ռազմագերիների խնդիրը, հայկական կողմը լուռ է եղել։
6. «Իրար արժեք»։ Ողջ զեկույցում անթաքույց դրված են հավասարության նշաններ Հայաստանի/Արցախի և Ադրբեջանի միջև՝ օրինակ, հետևյալ հարցերով.
- գերիների նկատմամբ կտտանքներ
- մշակութային ժառանգության ոչնչացում
- «Կովկասյան Ալբանիա» եզրույթի «երկուստեք» մանիպուլյացիա
- վարձկաններ VS սփյուռքից մեզ օգնության հասած հայեր
Փաստորեն, Հայաստանը ներկայացնող ուսապարկերը ուրախ են, որ, ըստ եվրոպացիների, «երկու կողմն էլ մեղավոր են» », - գրել է Արմեն Աշոտյանը։

Фактически, представляющие Армению рюкзаки рады, что согласно европейцам, «обе стороны виновны» – Армен Ашотян
29/09/2021 13:05
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян обратился к принятию в ПАСЕ резолюции «Гуманитарные последствия конфликта между Арменией и Азербайджаном/нагорно-карабахского конфликта» и комментариям некоторых представителей власти относительно некоторых пунктов документа.
«Уже второй день как пропагандистская машина капитулянтов по принципу "буря в стакане воды" выдумывает себе "дипломатический успех" из принятой на пленарном заседании ПАСЕ резолюции.
Вот те основные пункты, которые взрывают очередной мыльный пузырь рюкзаков.
1. Название резолюции. Делегаты от правящей власти считают большим успехом уточнение в название резолюции термина "нагорно-карабахский конфликт" рядом с термином "армяно-азербайджанский конфликт". То есть, подобные элементарные в прошлом вещи – это победа?
2. Об агрессии. В 3 пункте резолюции упоминается обязательство Армении и Азербайджана в 2001 году во время вступления в Совет Европы – решить конфликт исключительно мирным путем. Однако в резолюции так и не указывается факт развязанной Азербайджаном последней войны.
3. Кто виноват? ПАСЕ, обладая мандатом применения международных механизмов расследования, который, например, был реализован после российско-грузинской войны в 2008 году, не предусматривает использование этого серьезнейшего независимого инструментария для расследования 44-дневной войны и указания реального агрессора. О необходимости этого я утверждаю с начала войны.
4. О минах. Азербайджану в очередной раз удается внести в международную повестку тему карт заминированных территорий, ни одного упоминания о которых нет в заявлении 9 ноября.
5. О полномочиях делегации Азербайджана. Имея все необходимые основания, как минимум, поднять вопрос прекращения полномочий азербайджанской делегации, учитывая явные нарушения прав человека, то есть – проблему наших военнопленных, армянская сторона молчала.
6. "Стоите друг друга". Во всем докладе неприкрыто ставится знак равенства между Арменией/Арцахом и Азербайджаном, например, в следующих вопросах:
- пытки в отношении пленных
- уничтожение культурного наследия
- "обоюдная" манипуляция термином "Кавказская Албания"
- наемники VS пришедшие на помощь армяне диаспоры
Фактически, представляющие Армению рюкзаки рады, что согласно европейцам, "обе стороны виновны"», - написал на своей странице в Facebook Армен Ашотян.