«Մեղսակիցները չեն կարող քննել հանցագործությունը»․ Մամիջանյանը՝ պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովի մասին
30/09/2021 16:48
«Մեղսակիցները չեն կարող քննել հանցագործությունը»,- 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող խորհրդարանական հանձնաժողովի ձևավորման և այն իշխանության ներկայացուցչի կողմից ղեկավարելու վերաբերյալ իր կարծիքն է հայտնել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը 5-րդ ալիքի «Օրագիր» հաղորդմանը տված հարցազրույցում։
Նա հիշեցրել է, որ ապրիլյան քառօրյայից հետո հենց պաշտպանական գերատեսչությունում էր ստեղծվել հանձնաժողով՝ 2016-ի պատերազմական գործողություններում սխալների վերհանման ու դրանց վերլուծության նպատակով։ Հանձնաժողովը մասնագիտական էր և մասնագիտական էլ գնահատականներ էր տվել քառօրյային։
«Կազմվել էր զեկույց, շտկումներ էին արվել, և այդ շտկումներով իրականացված աշխատանքները հենց իրենց առաջնորդ Փաշինյանը, եթե չեմ սխալվում՝ 2016 թվականի ամռանը, որակել էր որպես «գրանցված մեծ հաջողություններ»»,- ասել է Մամիջանյանը։
Պատգամավորն ակնհայտ է համարել, որ, ի տարբերություն այդ մոտեցումների, 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովը բոլորովին այլ խնդիր է լուծելու, որն իշխանությունը դրել է իր առջև։
«Նրանց նպատակը միշտ մեղավորներ գտնելն է և իրենց վրայից պատասխանատվությունը որևէ մեկի վրա գցելը։ Այդ հանձնաժողովը չի կարող արդյունավետ աշխատել, որովհետև թե՛ հրավիրյալները, թե՛ քննություն իրականացնողները մի խնդիր են ունենալու՝ հանկարծ այդ քննության արդյունքում իրենք իրենց անունը, որպես մեղավոր, «չհայտնաբերեն»։ Այնպես որ, նրանց աշխատանքն է լինելու կոծկել իրենց և իրենց քաղաքական հոր մասնակցությունը»,- նշել է Մամիջանյանը։

«Соучастники не могут расследовать преступление» – Айк Мамиджанян о комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны
30/09/2021 19:45
«Соучастники не могут расследовать преступление», - заявил депутат парламента от фракции «Честь имею» в эфире программы «Дневник» на Пятом канале, касаясь формирования следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны под председательством представителя власти.
Он напомнил, что после Апрельской войны именно в оборонном ведомстве была создана  комиссия для изучения и анализа ошибок во время боевых действий в апреле 2016 года. Комиссия была специализированной и дала профессиональные оценки четырехдневной войне.
«Были составлены доклады, внесены корректировки и осуществленные после корректив работы, если не ошибаюсь, их лидер Пашинян квалифицировал летом 2016 года как "достигнутый большой успех"», - сказал Айк Мамиджанян.
Депутат считает очевидным, что в отличие от этих подходов, комиссия по изучению 44-дневной войны будет решать другую задачу, которую власть поставила перед собой.
«Их цель всегда находить виновных и свалить с себя ответственность на кого-то. Эта комиссия не может эффективно работать, потому что и приглашенные, и осуществляющие следствие преследуют одну задачу – в ходе следственных действий не выйти на самих себя. Посему, их работа будет направлена на сокрытие их участие и участия их политического отца», - отметил Айк Мамиджанян.