«Ադրբեջանը պետք է անհապաղ վերադարձնի ռազմագերիներին և պահվող այլ անձանց». Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Սերգեյ Կոպիրկինին
30/09/2021 14:47
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Հակոբ Արշակյանը, շնորհակալություն հայտնելով ռուսական կողմի ցուցաբերած աջակցության համար, բարձրաձայնել է 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորման հարցը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ վերադարձնի ռազմագերիներին եւ պահվող այլ անձանց՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության:
Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ խնդիրը ՌԴ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում է:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երկու երկրների դաշնակցային եւ ռազմավարական հարաբերություններում կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, անդրադարձել միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությանն ու պատվիրակությունների համատեղ աշխատանքին:
Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ շուտով կկազմավորվեն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունները եւ առաջիկայում կմասնակցեն վեհաժողովների նիստերին:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հետագա գործունեությանը, կարեւորել խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքը, խոսել իշխող կուսակցություների միջեւ կապերի ընդլայնման մասին:
2022 թվականին լրանում է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Կողմերը քննարկել են նաեւ այդ կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումների օրակարգին առնչվող հարցեր:

Азербайджан должен немедленно вернуть военнопленных и других удерживаемых лиц – Акоп Аршакян принял Сергея Копыркина
30/09/2021 16:50
Заместитель председателя Национального Собрания Акоп Аршакян 30 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
В ходе встречи обсуждался вопрос мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Акоп Аршакян, поблагодарив за оказанную Россией поддержку, заявил о необходимости срочного урегулирования гуманитарных вопросов, возникших в результате 44-дневной войны, подчеркнув, что Азербайджан должен немедленно вернуть военнопленных и других удерживаемых лиц в соответствии с трехсторонним соглашением от 9 ноября 2020 года.
Посол, в свою очередь, отметил, что этот вопрос находится в центре внимания властей РФ.
Вице-спикер парламента подчеркнул роль парламентской дипломатии в союзнических и стратегических отношениях двух стран, коснулся сотрудничества на межпарламентских площадках и совместной работы делегаций.
В этом контексте Акоп Аршакян отметил, что в ближайшее время будут сформированы делегации парламента Армении в межпарламентской ассамблее СНГ и ОДКБ, после чего они будут участвовать в заседаниях ассамблей .
Стороны обратились также к дальнейшей деятельности межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армении и Федеральным Собранием РФ, отметили важность совместной работы парламентских комитетов, говорили о расширении связей между правящими партиями.
В 2022 году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Россией и Арменией. Стороны обсудили также вопросы, связанные с повесткой предстоящих мероприятий.