Միայն այս տարի Հայաստանը դրսից 100 000 տոննա ցորեն կներկրի, որքան ներկրում էր Արցախից․ կորցրել ենք մոտ 130-150 միլիոն դոլարի մեկ տարվա արտադրանք․ Բերբերյան
30/09/2021 15:08
Միայն այս տարի Հայաստանը դրսից 100 000 տոննա ցորեն կներկրի․ հենց այդքան էին մենք ներկրում Արցախից, հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Ագրարագյուղացիական միավորման» նախագահ Հրաչ Բերբերյանը՝ ներկայացնելով, թե ըստ հաշվարկների, որքան վնաս են կրել Հայաստանի ու Արցախի տնտեսությունները պատերազմում բազմաթիվ տարածքներ կորցնելու հետևանքով։
«Իրոք, լուրջ հարված է մեր տնտեսությանը։ 2 200 հեկտար խաղողի, 300 հեկտարի՝ արքայաթուզի, նաև դեղձի, ծիրանի այգիներ ենք կորցրել։ Միայն մեկ տարվա մեր արտադրանքի արժեքը մոտ 130-150 միլիոն դոլար էր կազմում՝ ներառյալ անասնապահությունը, արոտավայրերը, անասնագլխաքանակը։ Մենք կորցրել ենք մոտ 130-150 միլիոն դոլարի մեկ տարվա արտադրանք՝ չհաշված Արցախում մնացած գյուղատնտեսական տեխնիկան», - ասաց Բերբերյանը։
Տնտեսությանը պատճառված այս վնասներից բացի՝ Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում, «Ագրարագյուղացիական միավորման» նախագահի խոսքով, արդեն 3-րդ տարին է՝ խոստումներից բացի, ոչինչ չի կատարվում, փոխարենը գնաճն ավելի ու ավելի է զգացնել տալիս։
«Խորհուրդ կտամ՝ գնան շուկա, տեսնեն, թե ինչպես է կաղամբը անցյալ տարվանից 5 անգամ թանկացել, նույնը՝ գազարը, կարտոֆիլը, մսամթերքը, որը գարնանն ավելի կթանկանա, այն դեպքում, երբ մեկ տարում 100 000 մարդ գնացել է Հայաստանից, այսինքն՝ սպառողները պակասել են», - նշեց նա։
Բերբերյանը հարց բարձրացրեց նաև, թե ինչպե՞ս տեղումնառատ տարում սրվեց ոռոգման ջրի խնդիրն ու «արհեստական» երաշտ առաջացավ։
«Այս արհեստական երաշտի պատմությունը շատ շուտով ջրի երես է դուրս գալու․ թե ոնց եղավ, որ հորդառատ անձրևներից ու սարերում ձյան բավականին հաստ շերտից հետո մենք ունեցանք արհեստական երաշտ։ Ո՞ւր գնաց այդ ջուրը․ թող գան, պատասխան տան։ Չէ՞ որ այդ ջրօգտագործող ընկերությունների, ջրամբարների տեր-տիրականը Տարածքային կառավարման նախարարությունն է։ Այդքանից հետո էլ չեն էլ ամաչում, Սևանից ջուր են վերցնում», - ասաց Բերբերյանը։

Только в этом году в Армению будет импортировано из 100 000 тонн пшеницы, именно столько мы ввозили из Арцаха – Грачья Берберян
30/09/2021 18:07
Только в этом году в Армению будет импортировано из других стран 100 000 тонн пшеницы, именно столько мы ввозили из Арцаха, заявил сегодня на пресс-конференции председатель Аграрно-крестьянского союза Армении Грачья Берберян, представляя, какой ущерб причинен экономикам Армении и Арцаха в результате потери многочисленных земель в войне.
«Это действительно серьезный удар по нашей экономике. Мы потеряли 2 200 гектаров виноградных садов, 300 гектаров – хурмы, а также персиковые и абрикосовые сады. Стоимость нашей продукции только за один год составляет примерно 130-150 млн. долларов, включая животноводство, пастбища, поголовье скота. Мы потеряли продукцию около 130-150 млн. долларов, не считая оставшуюся в Арцахе сельскохозяйственную технику», - сказал он.
Кроме причиненного экономике ущерба, по словам главы Аграрно-крестьянского союза,  в сфере сельского хозяйства Армении уже 3 года ничего не делается кроме обещаний, при этом цены растут с каждым днем.
«Я советую, чтобы пошли на рынок и посмотрели, как с прошлого года в 5 раз подорожала капуста, то же самое морковь, картофель, мясная продукция, которая весной еще больше подорожает, в том случае, когда за год из Армении уехали 100 000 человек, то есть потребителей стало меньше», - отметил он.
Берберян обратился также к вопросу, как могла обостриться проблема водоснабжения и возникнуть «искусственная» засуха после обильных осадков в этом году.
«История этой искусственной засухи вскоре всплывет на поверхность. Как могло случиться, что после обильных дождей и таяния толстого слоя снега в горах у нас началась искусственная засуха?  Ведь хозяином этих организаций водопользователей, водохранилищ является министерство территориального управления и инфраструктур. После всего этого даже не стесняются, забирают воду из Севана», - сказал он.