Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Պերուի նորանշանակ դեսպանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Պերուի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խուան Խենարո դել Կամպո Ռոդրիգեսը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դիվանագետին և արդյունավետ աշխատանք մաղթել: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ դեսպանն իր ներդրումը կունենա երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման գործում:
Դեսպան Խուան Խենարո դել Կամպո Ռոդրիգեսն ընդգծել է, որ պատրաստ է գործնական քայլեր ձեռնարկել հայ-պերուական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման ու կապերի աշխուժացման, առևտրատնտեսական հարաբերությունների խթանման հնարավորություններին: Նշվել է, որ գործակցության ներուժ է առկա բարձր տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության, կրթության ոլորտներում: Երկու ժողովուրդների միջև շփումների ակտիվացման տեսանկյունից կողմերը կարևորել են մշակութային ոլորտում փոխգործակցությունն ու փոխանակման ծրագրերի իրականացումը: Այս համատեքստում խոսվել է գալիք տարի՝ Հայաստանի և Պերուի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանում Պերուի և Պերուում Հայաստանի մշակութային օրեր կազմակերպելու մասին:

Армен Саркисян принял верительные грамоты новоназначенного посла Перу в Армении
Президент Армении Армен Саркисян принял сегодня верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Перу в Республике Армения Хуана Хенаро Дель Кампо Родригеса (резиденция в Москве), сообщает пресс-служба президента республики.
Президент Саркисян поздравил дипломата и пожелал ему плодотворной работы. Президент выразил уверенность, что посол внесёт свой вклад в дело активизации двусторонних отношений.
Посол Хуан Хенаро Дель Кампо Родригес подчеркнул, что готов предпринять практические шаги в направлении развития армяно-перуанских отношений.
На встрече речь шла о возможностях развития сотрудничества и оживления связей, стимулирования торгово-экономических отношений. Отмечено, что существует потенциал взаимодействия в сферах высоких технологий, горнорудной промышленности, образования. С точки зрения активизации контактов между двумя народами стороны подчеркнули важность взаимодействия в сфере культуры и реализации программ обмена. В этом контексте речь шла об организации Дней культуры Перу в Армении и Армении в Перу, приуроченных к 30-летнему юбилею установления между государствами дипломатических отношений, который будет отмечаться в будущем году.