15 000 դրամանոց թեստը, որի ինքնարժեքը 2 000 դրամ է, դարձավ 5 000 դրամ. թալանի մասին խոսող կառավարությունը մեկ տարում 37 միլիոն դոլարի գերշահույթ է ունեցել․ ակցիայի նախաձեռնող
30/09/2021 11:55
Կառավարության շենքի առջև են հավաքվել ՀՅԴ երևանի քաղաքային կոմիտեի անդամները, որոնք ցանկանում են հանդիպել Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հետ և նրան ուղղել հասարակությանը հուզող մի շարք հարցեր։ Նախարարին կառավարության շենքի մոտ սպասելու պատճառն այն է, որ Առողջապահության նախարարությունում նրանց չեն ընդունում։
«Հիմնական հարցը կապված է թեստավորման հետ։ Ո՞նց եղավ, որ 15 000-անոց թեստը, երբ, իրենց իսկ տվյալներով, որ այս ընթացքում կատարվել է 1 միլիոն 700 000 թեստավորում, դարձավ 5 000 դրամ։ Հիմա 5 000 դրամով են թեսատավորում։ Ըստ մասնագետների, մենք հետաքրքրվել ենք, դրա ինքնարժեքը մոտավորապես 2 000 դրամ է կազմում։ Այսինքն, ստացվում է, որ թալանի մասին խոսող, թալանի մեջ մեղադրող կառավարությունը մեկ տարում 37 միլիոն դոլարի գերշահույթ է ունեցել։ Չգիտենք՝ որ կազմակերպությունը և ով է այդ շահույթն ունեցել, բայց թալանել են հասարակ ժողովրդին թեստավորման անվան տակ», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց հավաքի մասնակիցը։
Նա բարձրաձայնեց իրենց պահանջը՝ պետությունը պարտավոր է թեստավորման ծախսերը վերցնել իր վրա։ Ընդգծեց նաև, որ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի անվան տակ նոր պարտադրանքներ մտցնող կառավարության որոշումներում ու գործողություններում ակնհայտ հակասություն կա․ հիվանդության կանխարգելման մասին բարձրաձայնող կառավարությունը, փաստացի, նպաստել է վարակակիրների աճին։
«Մի փաստ նշենք միայն․ մինչև սեպտեմբերի 21-ը վարակակիրների քանակն օրական 400-500 էր, և այդ պայմաններում կառավարությունը որոշում կայացրեց հրապարակում միջոցառում կազմակերպել։ Մեզ հետաքրքրում է, թե երբ կառավարությունը որոշում էր նման միջոցառում կազմակերպել, Առողջապահության նախարարն առարկե՞լ է, որովհետև այդ միջոցառումից մեկ շաբաթ անց վարակակիրների թիվը դարձավ 1000 և ավելի», - ասաց հավաքի մասնակիցը։

Тест ценой в 15 000 драмов, себестоимость которого составляет 2 000 драмов, стоит уже 5 000 драмов: это правительство получило за год прибыль в размере 37 млн. долларов – акция протеста
30/09/2021 14:01
Члены городского комитета АРФД Еревана проводят акцию протеста перед зданием правительства Армении. Они хотят встретиться с министром здравоохранения Анаит Аванесян и задать ей волнующие общество вопросы. Участники акции собрались перед зданием правительства, потому что министр здравоохранения их не принимает.
«Основной вопрос связан с тестированием. Как получилось, что тест ценой в 15 000 драмов стал стоить 5 000 драмов? Причем, по их же данным, за это время проведено 1 млн. 700 000 тестов. Сейчас тесты проводятся за 5 000 драмов. По оценкам специалистов, себестоимость тестирования составляет около 2 000 драмов. То есть получается, что правительство, говорящее о грабеже, обвиняющее других в грабеже, получило за год прибыль в размере 37 млн. долларов. Мы не знаем, какая организация и кто получил такую прибыль, но под предлогом тестирования грабили простых людей», - заявил в беседе с журналистами участник акции.
Он озвучил их требование – государство обязано взять на себя расходы на тестирование. Подчеркнул также, что под предлогом борьбы с распространением коронавируса правительство устанавливает новые требования в своих решениях, в которых есть противоречие: говорящее о предотвращении болезни правительство способствовало росту зараженных.
«Отметим только один факт: до 21 сентября количество зараженных составляло 400-500 человек в день, и в этих условиях правительство решило организовать мероприятие на площади Республики в Ереване. Нас интересует, когда правительство решало организовать такое мероприятие, министр здравоохранения возражала против этого? После этого мероприятия число случаев заражения достигло 1000 и более», - сказал участник акции.