Հայաստանը կանգնած է դժվարին մարտահրավերների առջև. Նիկոլ Փաշինյան
«Դեռևս հաղթահարված չեն համավարակի և 44-օրյա պատերազմի տնտեսական, սոցիալական ու անվտանգային աղետալի հետևանքները ու մարտահրավերները: 2021 թվականին տեղի ունեցած ԱԺ ընտրություններով հաղթահարվեց ներքաղաքական ճգնաժամը ու բավականին ամուր հիմքեր ստեղծվեցին համախմբման ու դեպի ապագա նայելու հայ ժողովրդի ձգտման համար», - ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ առաջին հերթին իրենք կարևորում են պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումն ու աշխատանքային մշակույթի վերափոխումն ու զարգացումը:
«Կառավարությունը մտադիր է շարունակել ներդրումները խթանող քաղաքականությունը՝ դրա համար կիրառելով երեք հիմնական գործիք՝ պետական գնումների համակարգի թափանցիկություն, մրցույթի դրվող լոտերի ծավալների մեծացում, հուսալի ընկերությունների հետ հարաբերությունների պարզեցմանն ուղղված օրենսդրական նորամուծություններ», - նշեց վարչապետը:
Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանի քաղաքացիները ամեն օր պետք է զգան կառավարության կողմից իրականացվող միջոցառումների ազդեցությունն իրենց կյանքի վրա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե 2022 թվականի բյուջեն հենվում է երեք հիմնական առաջնահերթության վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում, ենթակառուցվածնքերի զարգացում, կրթության ու գիտության արդիականացում:
«Մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու անվտանգության ապահովմանը՝ առանց որի հնարավոր չէ իրագործել երկարաժամկետ զարգացման նպատակները: Այս իմաստով կարևոր է ոչ միայն բանակի պաշտպանական կարողությունների արդիականացումը, այլև Հայաստանի շուրջ բարենպաստ արտաքին միջավայրի ձևավորումը, Հայաստանի, Արցախի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգի հետևողական իրագործումը», - ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց, թե կրթության զարգացումը առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի համար, ուստի, կրթության հասանելիությունը, ներառական զարգացումը ու բովանդակային բարեփոխումը իրենց երկարաժամկետ առաջնահերթությունն է:
«Իհարկե, հնարավոր չէ մեկ բյուջեով լուծել պետության առջև ծառացած բոլոր հարցերը, մենք պետք է դուրս գանք ամեն ինչ անելու ու, ըստ էության, ոչինչ չանելու իներցիոն տեղապտույտից: 2022 թվականի բյուջեում մենք ձգտել ենք զգուշորեն բալանսավորել կառավարության առաջնահերթությունները ու միաժամանակ ապահովել տարատեսակ ֆիսկալ ռիսկերի կառավարելիությունը: Մենք վստահ ենք, որ կառավարության ծրագիրն ունենալու է հաջող իրագործում՝ ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունը, բարեկեցությունը և արժանապատիվ կյանքը», - հայտարարեց վարչապետ Փաշինյանը:

Армения стоит перед сложнейшими вызовами – Никол Пашинян
Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян выступил с посланием в связи с проектом бюджета на 2022 год.
Он заявил, что Армения стоит перед сложнейшими вызовами.
«Экономические, социальные катастрофические последствия и вызовы безопасности после эпидемии коронавируса и 44-дневной войны пока не преодолены. После парламентских выборов  2021 года преодолен внутриполитический кризис и созданы довольно прочные основы для консолидации и стремления армянского народа смотреть в будущее», - сказал он.
По словам Пашиняна, в первую очередь они придают важность повышению эффективности системы государственного управления и изменению и развитию культуры труда.
«Правительство намерено продолжать политику стимулирования инвестиций, применяя для этого три основных инструмента – прозрачность системы государственных закупок, увеличение объемов формирования лотов в конкурсах, законодательные нововведения, направленные на упрощение отношений с надежными компаниями», - отметил премьер.
Пашинян сказал, что граждане Армении каждый день должны чувствовать влияние реализуемых правительством мероприятий на свою жизнь.
Никол Пашинян отметил, что бюджет 2022 года основан на трех основных приоритетах – реформирование системы безопасности, развитие инфраструктур, модернизация образования и науки.
«Мы обратим внимание на обеспечение безопасности, без чего невозможно реализовать цели долгосрочного развития. В этом смысле важна не только модернизация оборонной способности армии, но и формирование благоприятной внешней среды вокруг Армении, последовательная реализация повестки открытия эры мирного развития для Армении,  Арцаха и региона», - сказал он.
Пашинян подчеркнул, что развитие образования имеет ключевое значение для Армении, посему доступность образования, инклюзивное развитие и содержательная реформа являются для них долгосрочным приоритетом.
«Конечно, невозможно решить все вставшие перед государством вопросы за счет одного бюджета, мы должны выйти из инерционного цикла – сделать все и, по сути, ничего не сделать. В бюджете 2022 года мы стремились осторожно сбалансировать приоритеты государства и одновременно обеспечить безопасность, благополучие и достойную жизнь граждан Армении», - заявил премьер.