Փաշինյանը թույլ չի տվել ՊՎԾ-ին ստուգումներ իրականացնել ՊՆ-ում. Սանասարյանի բացահայտումը
Պետական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Դավիթ Սանասարյանն, արձագանքելով իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի հարցադրմանը, թե ինչո՞ւ ՊՎԾ-ն ստուգումներ չի իրականացրել Պաշտպանության նախարարությունում, հայտնել է, որ Փաշինյանը չի թույլատրել:
«ՊՎԾ պետ նշանակվելուց հետո առաջին պայմանավորվածությունը, որ եղել է Փաշինյանի հետ, Պաշտպանության նախարարությունում մեծ թափով ուսումնասիրություն անելուն է վերաբերվել, որի մասին հրապարակային խոսել եմ. տեսանյութերը շատ են համացանցում։ Կարճ ժամանակ անց, Նիկոլ Փաշինյանը թույլ չտվեց, որ ՊՆ մտնենք», - մեկնաբանել է ՊՎԾ նախկին պետը:
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն քրեական հետապնդում է սկսել Նիկոլ Փաշինյանի կողմից 2018թ.-ին Պաշտպանության նախարար նշանակված Դավիթ Տոնոյանի և նրա խորհրդական Դավիթ Գալստյանի (Պատրոն Դավո) նկատմամբ:
Համաձայն մամուլի հրապարակումների, նրանք 2018թ.-ի դեկտեմբերին անորակ զենք են մատակարարել ՊՆ-ին՝ պետությանը պատճառելով 2 միլիարդ դրամի վնաս:

Пашинян не разрешал Государственной контрольной службе проводить проверки в Минобороны – Давид Санасарян
30/09/2021 18:26
Бывший начальник Государственной контрольной службы Давид Санасарян в ответ на вопрос правозащитника Артура Сакунца, почему ГКС не проводила проверки в министерстве обороны, сообщил, что Пашинян не разрешал.
«После назначения начальником ГКС первая договоренность, которая была достигнута с Пашиняном, касалась проведения масштабных исследований в министерстве обороны, о чем я говорил публично. В сети есть много видеоматериалов. Спустя короткое время Никол Пашинян не разрешил, чтобы мы начали проверки в МО», - написал бывший начальник Государственной контрольной службы.
Напомним, Служба национальной безопасности Армении возбудила уголовное дело против назначенного в 2018 году Николом Пашиняном министром обороны Давида Тонояна и его советника Давида Галстяна (известного как «Патрон Даво»).
Согласно сообщениям СМИ, они в декабре 2018 года поставили министерству обороны Армении некачественное оружие, причинив государству ущерб в размере более 2 млрд. драмов.