«Ժողովուրդ». Քաղաքացիները կարող են թեստի կամ պատվաստման թուղթը ներկայացնել մինչև հոկտեմբերի 14-ը. հետողորմիա է արվում նախարարի որոշումը
30/09/2021 09:34
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հետողորմիա է անում նախարարի որոշումը: Հիշեցնենք, որ, նախարար Անահիտ Ավանեսյանի որոշմամբ, վաղվանից բոլոր հիմնարկությունները պետք է աշխատակիցներից աշխատանքի ներկայանալիս պահանջեն կա՛մ պատվաստումը հավաստող տեղեկանք, կա՛մ կորոնավարակի բացասական թեստի պատասխան: Այս որոշումը ոչ միայն հակասահմանադրական էր, այլև խտրական վերաբերմունքի դրսևորում: Բացի այդ, անկազմակերպ իրավիճակը հանգեցրել է այնպիսի իրողության, որ տեստ հանձնելու բոլոր լաբորատորիաներում արդեն մի քանի օր է՝ հսկայական հերթեր են:
Եվ, ահա, երեկ երեկոյան հայտնի դարձավ, որ աշխատողների համար քովիդի թեստի պատասխանը կամ պատվաստումը հաստատող սերտիֆիկատ ներկայացնելը պարտադիր չէ հենց հոկտեմբերի 1-ին, թեև օրենքն ուժի մեջ է մտնում այդ օրվանից։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից «Ա1+»-ին հայտնել են, որ քաղաքացիները կարող են թեստի կամ պատվաստման թուղթը ներկայացնել 14 օրվա ընթացքում՝ մինչև հոկտեմբերի 14-ը։ Այդ 14 օրերի ընթացքում էլ, եթե որևէ համապատասխան կառույց ստուգում անցկացնի, տնտեսվարողին կամ աշխատակցին տուգանելու իրավունք չի ունենա։
Թերևս դժվար չէ կանխատեսել, որ առաջիկայում էլ պարտադրանքի մյուս ձևերն էլ իրենց արդիականությունը կկորցնեն»:

«Жоховурд»: Граждане могут представить результат теста на коронавирус или сертификат о вакцинации до 14 октября
30/09/2021 11:37
Министерству здравоохранения Армении в вопросе решения министра пришлось идти на попятный. Напомним, решением Анаит Аванесян, с завтрашнего дня все учреждения должны были требовать у сотрудников либо сертификат о вакцинации, либо отрицательный ответ теста на коронавируса. Это решение не только антиконституционно, но и дискриминационно. Кроме того, неорганизованная ситуация привела к тому, что в лабораториях уже несколько дней образовались огромные очереди.
И вот вчера вечером стало известно, что сотрудникам необязательно предъявлять результат теста на коронавирус или сертификат о вакцинации 1 октября, хотя закон вступает в силу именно в этот день.
«Как сообщили "Ա1+" в министерстве здравоохранения Армении, граждане могут представить результат теста или справку о вакцинации в течение двух недель, до 14 октября. Если какая-либо структура в течение этих 14 дней проведет проверку, то не будет иметь права оштрафовать хозяйствующий субъекты или сотрудников», - отмечает издание.