Փաշինյանի իշխանությունն ական է՝ դրված Հայաստանի Հանրապետության տակ․ պետք է այն վնասազերծել․ Արտակ Զաքարյան
Փաշինյանն ինչ ասել է, տեղի է ունեցել հակառակը։ Խաղաղությունը չեն նվիրում, խաղաղության համար կանգնում են, խաղաղությունը ձեռք են բերում, հասնում են խաղաղության։ Պատերազմում պարտվել ենք, ուրեմն խաղաղությո՞ւն է․․․ Մեր թշնամիներն այդպես չեն մտածում, 168TV-ի «Ռեվյու» հաղորդմանն ասել է ՀՀԿ խորհրդի անդամ, Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը՝ անդրադառնալով տարածաշրջանում «խաղաղության դարաշրջան բացելու» Փաշինյանի հայտարարությանը:
Զաքարյանը շեշտել է, որ իրական խաղաղությանը պետք է պատրաստվել՝ մինչ այդ ցուցաբերելով քաղաքական կամք, խելամտություն ու կազմակերպվածություն՝ խաղաղությունը ստեղծելու, ապա հզորանալով ամրապնդելու համար՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը Հայաստանի վերաբերյալ իրենց «հեռանկարային» ծրագրերն ունեն, որոնց ցանկալի վերջնակետն են համարում Հայաստանի չլինելը։
«Քեզ կարող է 3 տարի խաղաղություն տան, 4-րդ տարում այնպիսի իրավիճակ ստեղծեն, որ այդ խաղաղությունն ընդհանրապես ոչ մի արժեք չունենա։ «Խաղաղության պայմանագրի» անունը չեն դնելու՝ կողմերը որոշեցին, որ անժամկետ խաղաղություն է և այլևս չեն պատերազմելու, ապա՝ ստորագրություններ։ Ո՛չ, խաղաղության պայմանագիրը բազմաթիվ կետերից է բաղկացած լինելու, որտեղ լինելու են Արցախի հետ կապված խնդիրներ, Հայաստանի սահմանների հետ կապված խնդիրներ՝ դելիմիտացիա, դեմարկացիա։ Ալիևն էլ ի՛ր պատկերացրած խաղաղությունն է ուզում․ 1 ժամ, 40 րոպե հարցազրույց է տվել», - ընդգծել է Արտակ Զաքարյանը։
«Խաղաղության» ալիևյան տարբերակի դեպքում նա կանխատեսելի է համարել նոր պատերազմն ու նոր կորուստները՝ ոչ միայն տարածքային, այլև հնարավորությունների, ռեսուրսների, զարգացման կարողությունների։ Այս պարագայում Հայաստանի իշխանության՝ ենթարկվողի դիրքորոշումը Զաքարյանն անընդունելի է համարել։
«Փաշինյանի իշխանությունն այսօր ական է՝ դրված Հայաստանի Հանրապետության տակ։ Եթե մինչև հիմա ական էր՝ դրված Արցախի Հանրապետության տակ, որը պայթեցրեց Արցախը, այսօր Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը ական է՝ դրված Հայաստանի Հանրապետության պետականության տակ։ Մենք պետք է վնասազերծենք այդ ականը, այսինքն՝ հեռացնենք նրան իշխանությունից, զրկենք բոլոր այն գործիքներից, որոնցով նա քայլ առ քայլ, որոշ տեղերում՝ միտումնավոր, որոշ տեղերում՝ չգիտակցված, անփութության, անհեռատեսության, անսկզբունքայնության պատճառով, համակարգային մոտեցում և հեռահար պատկերացում չունենալու պատճառով, ռազմավարական մտածելակերպ չունենալու պատճառով, անպատրաստ դիլետանտների թիմ ունենալու պատճառով, անհավասարակշիռ հայտարարություններ անելու պատճառով, հասարակությանն անընդհատ խաբելու պատճառով, բոլոր պատճառներով բերեց այս իրավիճակին և իր իշխանությունը կարողանում է ձգել», - ասել է Արտակ Զաքարյանը։

Артак Закарян: Власть Пашиняна – это мина, заложенная под Республику Армения,  нужно ее обезвредить
Произошло противоположное всему тому, что говорил Пашинян. Мир не дарят, за мир стоят, мир завоевывают. Если мы проиграли в войне, значит, наступил мир?… Наши враги так не считают, заявил в эфире программы «Ревью» 168 TV член Совета Республиканской партии Армении, бывший заместитель министра обороны Артак Закарян, касаясь заявления Никола Пашиняна об открытии «эпохи мирного развития» в регионе.
Артак Закарян отметил, что к реальному миру нужно готовиться, проявив до этого политическую волю, рассудительность и организованность для создания этого мира, а затем, укрепиться и стать сильнее, особенно учитывая, что у Турции и Азербайджана есть свои «перспективные» программы относительно Армении, желательным результатом  которых они считают несуществование Армении.
«Вам могут дать мир на три года, а в четвертом создать такую ситуацию, что этот мир вообще не будет иметь никакой ценности. В "мирном договоре" не будет написано: стороны решили, что установлен бессрочный мир и больше не будут воевать, а после этого – подписи. Нет, мирный договор будет состоять из множества пунктов, которые касаются связанных с Арцахом вопросов, проблем с границами Армении, делимитация, демаркация. Алиеву нужен тот мир, который он представляет. Он дал интервью длиной в 1 час 40 минут», - подчеркнул Артак Закарян.
Артак Закарян прогнозирует в случае алиевского варианта «мира» новую войну и новые потери, не только территориальные, но и возможностей, ресурсов, потенциала развития. Артак Закарян считает в этих условиях недопустимым готовность властей Армении находиться в роли подчиненного.
«Сегодня власть Пашиняна – это мина, заложенная под Армению. Если до сих пор это была мина, заложенная под Республику Арцах, то сегодня власть Пашиняна – эта мина, заложенная под государственность Республики Армения. Мы должны обезвредить эту мину, то есть, устранить его от власти, лишить всех инструментов, которыми он шаг за шагом, в некоторых случаях умышленно, а в некоторых – неосознанно, из-за небрежности, недальновидности, беспринципности, отсутствия системного подхода и долгосрочной концепции, из-за команды непрофессиональных дилетантов, неуравновешенных заявлений, постоянного вранья обществу – довел страну до такой ситуации и пытается продлить свою власть», - сказал Артак Закарян.