Վարչապետն ասաց՝ չկա պատվաստվելուց հետո բարդությունների ուշագրավ դեպք․ կամ ԱՆ-ն նրանից թաքցրել է դեպքերը, կամ նա գիտեր և այդպես ասաց․ Զոհրաբյան
01/10/2021 10:35
Նախաձեռնության նպատակն է պայքարել ոչ թե պատվաստվելու, այլ պատվաստվելու պարտադրանքի դեմ, քանի որ պատվաստվելը մարդու գիտակցված որոշումը պետք է լինի, մինչդեռ այսօրվա իրավակարգավորումներում պարտադրանքի տարրեր կան, Հ2 հեռուստաընկերության եթերում ասել է «Ազատ կամք» նախաձեռնության անդամ, «Փաստաբանների պալատի» նախագահ Արա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով պատվաստվելու կամ 14 օրը մեկ ՊՇՌ թեստի պատասխանը գործատուին ներկայացնելու Առողջապահության նախարարի հայտնի հրամանի դեմ իրենց նախաձեռնության պայքարի մասին։
Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ «Ազատ կամք» նախաձեռնությունը Վարչական դատարանում վիճարկելու է նշված հրամանը՝ հայցադիմումում ներկայացնելով նաև դրա գործողությունը կասեցնելու պահանջ։ Մինչև հոկտեմբերի 7-ը շարունակվելու է ստորագրահավաքը, կոլեկտիվ հանրագիր է ներկայացվելու նաև Նիկոլ Փաշինյանին՝ հրամանում պարտադրանքի տարրը վերացնելու հասարակական պահանջով։
«Մենք վստահ չենք պատվաստանյութերի երկարաժամկետ վնասակարության մասին, և ստացվում է, որ բժշկական փորձի ենք ենթարկվում, իսկ սահմանադրությունն արգելում է, առանց համաձայնության, մարդկանց ենթարկել բժշկական փորձի», - ասել է Զոհրաբյանը։
Նա մեկ այլ հանգամանքի վրա էլ է ուշադրություն հրավիրել․ պետությունը, հանդիսանալով պատվաստանյութի գնման ու գովազդելու առաքելությունն իրականացնող, օրինաչափորեն թաքցնում է դրա բացասական հետևանքներն ու ռիսկերը։
«Պետությունը, ի դեմս վարչապետի, սեպտեմբերի 23-ի կառավարության նիստում ասաց հետևյալը․ չկա պատվաստվելուց հետո բարդությունների ուշագրավ դեպք։ Մինչդեռ սեպտեմբերի 17-ին մեր հայրենակիցներից մեկը մահացել էր։ 2 դեղանյութով պատվաստվել էր, դրանից հետո վարակվել էր կորոնավիրուսով և կորոնավիրուսից մահացել էր։ Այսինքն, այդ դեպքն առնվազն ուշագրավ, ուշադրության արժանի դեպք էր։ Երկու տարբերակ կա․ կամ Առողջապահության նախարարությունը վարչապետից թաքցրել է այդ դեպքը, կամ վարչապետը գիտեր և այդպես պատասխանեց։ Էական չէ, թե ինչպես է եղել, բայց բոլոր դեպքերում, թաքցնելու փաստն առկա է», - ասել է Արա Զոհրաբյանը։
Նա այլ օրինակներ էլ է նշել։
«Մի դեպք էլ կա, որի մասին մոտ ապագայում հավելյալ փաստերով կխոսեմ․ մարդը պատվաստվել է, երկրորդ դեղաչափն ընդունելուց 1-2 օր հետո հոսպիտալացվել է, թոքերի վիրահատության է ենթարկվել, հիմա էլ ծանր վիճակում է։ Նաև դեպք կա, երբ պատվաստվելուց հետո 1 ամիս մարդը չի կարողացել քայլել։ Նման դեպքեր շատ կան, և ասել, որ ուշագրավ դեպքեր չկան․․․ բոլոր դեպքերում, կա ռիսկ։ Իսկ եթե կա ռիսկ, պետք է ժողովրդի հետ լինել անկեղծ, տալ օբյեկտիվ տեղեկատվություն, և թող ժողովուրդն ինքը որոշի», - ասել է Զոհրաբյանը։

Премьер заявил, что в результате вакцинаций нет достойных упоминания осложнений: или Минздрав скрыл от него эти случаи, или он знал, но так сказал – Ара Зограбян
Цель инициативы – бороться не против вакцинации, а против принуждения к вакцинации, поскольку решение привиться должно быть осознанным выбором человека, заявил в эфире телеканала H2 член инициативы «Свободная воля», председатель Палаты адвокатов Ара Зограбян, касаясь борьбы против резонансного приказа министра здравоохранения о необходимости предоставления работодателю сертификата о вакцинации или результата ПЦР-теста раз в 14 дней.
Ара Зограбян сообщил, что инициатива «Свободная воля» оспорит указанный приказ в Административном суде, представив также иск о приостановлении его действия. Сбор подписей будет продолжаться до 7 октября, коллективная петиция будет представлена также Николу Пашиняну с общественным требованием устранить элемент принуждения в этом приказе.
«Мы не уверены в долгосрочных негативных последствиях вакцин, и получается, что подвергаемся клиническому испытанию, а Конституция запрещает подвергать людей медицинским экспериментам без их согласия», - сказал Ара Зограбян.
Он также обратил внимание на другой факт: государство, являясь осуществляющим миссию закупки вакцины и ее рекламы, закономерно скрывает ее негативные последствия и риски.
«Государство, в лице премьер-министра, 23 сентября на заседании правительства сказало следующее: в результате вакцинаций у нас нет осложнений, достойных упоминания До 17 сентября скончался один из наших соотечественников. Он был привит двумя дозами вакцины, после этого заразился коронавирусом и умер от коронавируса. То есть, этот случай, как минимум достоин упоминания, внимания. Здесь есть два варианта: либо министерство здравоохранения скрыло от премьер-министра этот случай, либо премьер знал об этом и так ответил. Несущественно, как это произошло, поскольку во всех случаях налицо факт сокрытия», - сказал Ара Зограбян.
«Есть еще один случай, о котором я скажу в дальнейшем, с дополнительными фактами: человек привился, через 1-2 дня после второй дозы был госпитализирован, подвергся операции на легких, а сейчас в тяжелом состоянии. Есть также случай, когда после вакцинации человек месяц не мог ходить. Таких случаев множество, и заявлять, что нет достойных упоминания осложнений…во всех случаях, риск есть. А если есть риск, нужно быть честным с народом, дать объективную информацию, и пусть народ сам решит», - сказал Ара Зограбян.