«Միջանցքի» մասին Թուրքիայի և Ադրբեջանի երազանքը պետք է թաղվի խանձարուրում, Սյունիքը չպետք է դառնա թուրք-ադրբեջանական դաշինքից վասալական կախվածության մեջ գտնվող կամուրջ․ Ոսկանյան
02/10/2021 12:13
« «Միջանցքը»՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի այդ երազանքը, պետք է թաղվի խանձարուրում։ Ոչ մի պարագայում Սյունիքի մարզը և Հայաստանի Հանրապետությունն ընդհանրապես, չպետք է դառնա թուրք-ադրբեջանական դաշինքի համար վասալական կախվածության մեջ գտնվող կամուրջ։ Նրանք շատ են երազում այդ մասին՝ ոչ միայն պանթուրանիզմի, թյուրքականության գաղափարախոսության տիրույթում, այլև՝ զուտ պրագմատիկ նպատակներով»,- 5-րդ ալիքի եթերում ասել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Իրանագետը Թուրքիայի պրագմատիկ ու հեռագնա ծրագրերից մեկը համարել է Իրանի շահերի անտեսմամբ կարևորագույն ռեսուրսների տիրանալն ու դրանք հսկայական եկամուտների վերածելը։
« «Միջանցքն», ըստ էության, Թուրքիային պետք է՝ հասնելու համար Կենտրոնական Ասիա և տիրանալու Կենտրոնական Ասիայի ածխաջրածնային ռեսուրսներին։ Այսինքն՝ Թուրքիայի հեռագնա ծրագիրը եվրոպական երկրների համար նավթագազային հանգույցի կարգավիճակ ստանալն է, որը Թուրքիային կբերի հսկայական եկամուտներ։ Էրդողանն ունի պրագմատիկ, հեռագնա ծրագրեր, որոնք խաթարում են Իրանի կենսական շահերը, որովհետև Իրանն է պատրաստվում եվրոպացիաների համար դառնալ ածխաջրածնային ռեսուրսների մատակարարման գործընթացում կարևորագույն դերակատար։ Բացի այդ, Իրանը բացում է ճանապարհ դեպի Միջերկրական ծով։ Հետևաբար, այս համատեքստում, Իրանի հյուսիս-արևմուտքը Հայաստանից կտրելու բոլոր փորձերն ուղղակի հակասության մեջ են իրանական շահերի հետ»,-ասել է Վարդան Ոսկանյանը։
Նա ակնհայտ է համարել Սյունիքի նկատմամբ թուրք- ադրբեջանական նկրտումների հակադրությունը նաև ռուսական շահերին,  Հայաստանից  ևս պրագմատիկ մոտեցում է ակնկալել՝ «խաղաղության դարաշրջանում» ճիշտ հաշվարկելու ճանապարհների ապաշրջափակման գործընթացի ռիսկերը։
«Ոչ մի պարագայում Ադրբեջանն ու Թուրքիան չեն ուզենա տեսնել հզոր Հայաստան։ Հետևաբար, տարբեր կողմերի հռետորաբանության բոլոր շռայլումները, թե «խաղաղության դարաշրջանի» արդյունքում մենք կդառնանք ծաղկող, փթթող երկիր, թուրքական կապիտալ կգա, ըստ էության, որևէ աղերս չունեն իրականության հետ։
Այն մարդկանց, որոնց թվում է, թե թուրքական կապիտալի հսկայական ներհոսք կլինի Հայաստան, այդպես չէ․ կլինի այնքան ներհոսք, որքան անհրաժեշտ է՝ Հայաստանը վասալական կախվածության մեջ պահելու համար»,- շեշտել է Վարդան Ոսկանյանը։

Мечту Турции и Азербайджана о «коридоре» нужно задушить в колыбели: Сюник не должен находиться в вассальной зависимости от турецко-азербайджанского тандема – Вардан Восканян
02/10/2021 16:22
«Коридор» – это мечта Турции и Азербайджана – должна быть задушена в колыбели. Сюникская область, и вообще Республика Армения, ни в коем случае не должны стать находящимся в вассальной зависимости от турецко-азербайджанского тандема мостом. Они очень мечтают об этом не только в контексте идеологии пантюркизма и пантуранизма, но и просто в прагматичных целях, заявил в эфире Пятого канала иранист Вардан Восканян.
Иранист считает одной из прагматичных и далеко идущих программ Турции завладение важнейшими природными ресурсами без учетов интересов Ирана и их превращение в огромные доходы.
«По сути, "коридор" нужен Турции, чтобы добраться до углеводородных ресурсов Центральной Азии. То есть, долгосрочная программа Турции – получение статуса нефтегазового узла для европейских стран, что принесет Турции огромные доходы. У Эрдогана есть прагматичные, далеко идущие программы, которые противоречат жизненным интересам Ирана, потому что Иран готовится стать для европейцев важнейшим игроком в процессе поставок углеводородных ресурсов. Кроме того, Иран открывает дорогу к Средиземному морю. Следовательно, в данном контексте все попытки отрезать северо-запад Ирана от Армении просто противоречат иранским интересам», - сказал Вардан Восканян.
Он также отметил, что стремления турецко-азербайджанского тандема отчетливо расходятся также с российскими интересами, посему, он ожидает от Армении  прагматичного подхода в правильном расчете рисков разблокирования дорог в «эру мирного развития».
«Азербайджан и Турция ни в коем случае не захотят видеть сильную Армению. Следовательно, щедро расточаемая  разными сторонами риторика,  что в результате эры мирного развития мы станем процветающей, цветущей страной, начнется приток турецкого капитала, по сути, ничего общего с действительностью не имеет.
Люди, которым кажется, что в Армении начнется огромный приток турецкого капитала, ошибаются. Будет ровно столько, сколько необходимо, чтобы удерживать Армению в вассальной зависимости», - отметил Вардан Восканян.