«Միջանցքներ» կամ ճանապարհներ հնարավոր է բացվեն, որոնցից կօգտվեն Ադրբեջանն ու Թուրքիան, բայց՝ Հայաստանի սուվերեն տարածքի վերահսկողության տակ․ ԱԽ քարտուղար
02/10/2021 11:14
«Էրդողանի հայտարարության մասերից մեկում նշված է, որ միջանցքը քաղաքական հարց է և քննարկելի հարց է։ Միջանցքի տրամաբանությունը պետք է հասկանալ։ Նախ, մենք հայտարարել ենք, որ սուվերեն միջանցք չի կարող լինել, Հայաստանի տարածքում սուվերեն միջանցք գոյություն ունենալ չի կարող։ Միջանցքներ կամ ճանապարհներ, Հայաստանում գոյություն ունեցող ճանապարհներ, հնարավոր է,  բացվեն,  որոնցից կկարողանան օգտվել ադրբեջանցիները կամ Թուրքիան, որպեսզի Ադրբեջանի հետ կապվի։ Այդպիսի տարբերակ հնարավոր է, բայց այդ ճանապարհները լինելու են Հայաստանի սուվերեն տարածքի վերահսկողության տակ»,- Հանրային հեռուստաընկերության եթերում,  անդրադառնալով Հայաստանի տարածքով միջանցք ստանալու,  այն իրենց կողմից վերահսկելու թուրք-ադրբեջանական նախապայմաններին, ասել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝  հարցի լուծման համար անհրաժեշտ է երկխոսություն և, քանի որ «բարձր մակարդակով կան  դրական ազդակներ», Հայաստանը խնդիրները քննարկելու և փոխհասկացվածության հասնելու հնարավորություն տեսնում է։
«Թուրքիայի նախագահն օգտագործել է «միջանցքներ» տերմինը։ Ոչ թե եզակի, այլ հոգնակի՝ «միջանցքներ»։ Իսկ երբ ասվում է՝ «միջանցքներ», մենք հասկանում ենք մի քանի ճանապարհներ։ Դա մեր տրամաբանությանը շատ մոտիկ է։ Եվ եթե հնարավորություն լինի քննարկելու, երկխոսության հնարավորություն լինի, ապա, կարծում եմ, մենք լուծումներ կգտնենք։ Այսինքն` «միջանցքներ» մենք հասկանում ենք այսպես` Հայաստանում մի քանի ճանապարհներն օգտագործել»,- հավելել է Գրիգորյանը։
Նա, միևնույն ժամանակ, նշել է, որ փոխվարչապետերի մակարդակով միջանցքի հարց չի քննարկվում․ քննարկվում է բոլոր ճանապարհային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցը։
«Մենք ավելի հակված ենք, որ այս պահին գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքները, այսինքն՝ Երևան-Թիֆլիս-Բաքու-Ռուսաստան երկաթգիծը կարողանանք օգտագործել, ինչպես նաև Երևան-Նախիջևան-Ջուլֆան, որտեղ ենթակառուցվածքներում ներդնելու անհրաժեշտություն գրեթե չկա․ այնտեղ մոտ 1 կիլոմետրանոց՝ Հայաստան-Նախիջևան սահմանին մի փոքր մաս է պետք կառուցել, որը շատ կարճ կտևի։ Ինչպես նաև Ադրբեջանը կարող է Հայաստանի ճանապարհներից օգտվել։ Այսինքն` Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները, դա կլինի Տավուշով, թե Սյունիքով, ենթակառուցվածքներն օգտագործեն՝ Նախիջևանի հետ կապվելու համար։ Մենք հակված ենք այս տարբերակին և քննարկում ենք, որպեսզի փորձենք առաջ գնալ»,- ասել է Գրիգորյանը։

Возможно открытие «коридоров» и дорог, которыми смогут пользоваться азербайджанцы или Турция, но они будут находиться под контролем суверенной территории Армении – секретарь Совбеза
02/10/2021 14:52
«В заявлении Эрдогана упоминается, что коридор – это политический вопрос и подлежит обсуждению. Нужно понять логику коридора. Во-первых, мы уже заявили, что на территории Армении не может быть суверенного коридора. Коридоры или дороги, существующие на территории в Армении, возможно, будут открыты, и ими смогут воспользоваться азербайджанцы или Турция, чтобы связаться с Азербайджаном. Такой вариант возможен, но эти дороги будут находиться под контролем суверенной территории Армении», - заявил Григорян.
По его словам, для решения вопроса необходим диалог, и поскольку «есть сигналы на высоком уровне», Армения видит возможность обсуждения проблем и достижения взаимопонимания.
«Президент Турции использовал термин "коридоры". Не в единственном, а в множественном числе – коридоры. А когда говорится "коридоры", то мы понимаем несколько дорог. Это очень близко к нашей логике. И если будет возможность обсуждения, диалога, то думаю, что мы найдем решение. То есть мы понимаем под словом «коридоры» использование нескольких дорог в Армении», - добавил Григорян.
При этом он отметил, что вопрос коридора на уровне вице-премьеров не обсуждается, обсуждается вопрос о разблокировании всех транспортных инфраструктур.
«Мы больше склоняемся к тому, чтобы использовать все существующие на данный момент инфраструктуры, то есть, железную дорогу Ереван-Тблиси-Баку-Россия, а также Ереван-Нахичеван-Джульфа, где почти нет необходимости вложения средств в инфраструктуры. Там просто нужно построить небольшой километровый участок на границе Армения-Нахичеван, что не требует много времени. Азербайджан также сможет пользоваться дорогами Армении. То есть, западные районы Азербайджана смогут использовать инфраструктуры Тавуша или Сюника для связи с Нахичеваном. Мы склонны к этому варианту и обсуждаем его, чтобы попытаться продвинуться вперед», - сказал Григорян.