Կառավարությունը պետք է ասի՝ որն է «գինը», որի դիմաց Հայաստանը ստացել է ԶՊՄԿ-ի 25 տոկոս բաժնետոմսերը. տնտեսագետ
02/10/2021 13:00
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) 25 տոկոս բաժնետոմսերը ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերելու գործարքում որևէ տնտեսական կամ ֆինանսական տրամաբանություն չկա։ Խոսքը մասնավոր քաղաքական պայմանավորվածությունների մասին է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
«Թե ինչի դիմաց կամ ինչի հետևանքով է այս նվիրաբերությունը եղել, անհայտ է։ Կառավարությունը պետք է ասի՝ որն է «գինը», որի դիմաց Հայաստանը ստացել է այդ 25 տոկոսը»,- նշեց տնտեսագետը։
Ինչ վերաբերում է «Գեոպրոմայնինգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռոման Տրոցենկոյի հայտարարությանը, որ այս գործարքի արդյունքում Հայաստանի տնտեսության համար կբացվեն նոր հնարավորություններ, ապա, Սուրեն Պարսյանի խոսքով, չպետք է մոռանալ, որ կոմբինատը 2016-2017 թվականների ընթացքում մոտ 200 միլիոն դոլարի չափով պարտք է կուտակել, և այդ պարտքը սպասարկելու համար լուրջ միջոցներ են հարկավոր։
Տնտեսագետը շեշտեց՝ մտածել, որ ԶՊՄԿ-ի 25 տոկոս բաժնետոմսերը նվիրաբերելու գործարքի արդյունքում կառավարությունը մեծաքանակ շահույթներ է ունենալու, քիչ հավանական է։
«Միանշանակ ողջունում և կարևորում եմ, որ կառավարությունը որևէ ձեռնարկության մասնաբաժին ունի, որովհետև տարիներ շարունակ լիբերալ տնտեսագետներն ու քաղաքական գործիչները հայտարարում էին, որ պետությունը վատ կառավարիչ է և ամեն բան պետք է տա մասնավորին։ Բայց հաջորդ քայլը, որ անելու է պետությունը, կարծում եմ, կոմբինատի կառավարման նկատմամբ ամբողջական վերահսկողություն իրականացնելն է լինելու»,- ասաց Սուրեն Պարսյանը։

Правительство должно назвать «цену», за которую получило в дар 25% акций ЗММК – экономист
В сделке дарения  правительству Армении 25% акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) нет никакой экономической или финансовой логики. Речь идет о частной политической договоренности, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Сурен Парсян.
«Неизвестно, в результате чего или за что было сделано это дарение. Правительство должно сказать, какова "цена", за которую Армения получила в дар эти 25 процентов», - отметил экономист.
Что касается заявления члена Совета директоров компании «ГеоПроМайнинг» Романа Троценко о том, что эта сделка откроет новые возможности для экономики Армении, то Сурен Парсян отметил, что не нужно забывать, что в течение 2016-2017гг. комбинат накопил долги около 200 млн. долларов, и для обслуживания этого долга нужны серьезные средства.
По словам экономиста, маловероятно полагать, что правительство будет иметь крупную прибыль в результате сделки дарения 25% акций ЗММК.
«Я, безусловно приветствую и придаю важность, что правительство обладает долей в каком-то предприятии, поскольку на протяжении многих лет либеральные экономисты и политические деятели заявляли, что государство – плохой управляющий и все нужно отдать частникам. Однако следующий шаг, который предпримет государство, на мой взгляд, будет установление полного контроля над деятельностью комбината», - сказал Сурен Парсян.