Պատերազմից հետո Հայաստանը որևէ լծակ չունի, և մեզ մնում է միայն չթուլացնել Իրանի և Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը. Գարիկ Քեռյան
04/10/2021 18:22
Քաղաքական տեսանկյունից լրիվ ճիշտ է, երբ ՀՀ իշխանությունները հայտարարում են, որ Իրանը մեր բարեկամ պետությունն է, և որ այդ երկրի հետ մենք պահպանում ենք լավ հարաբերություններ։ Հայաստանն այլ բան չի էլ կարող անել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը՝ անդրադառնալով նախօրեին ՀՀ վարչապետի կողմից հնչած հավաստիացումներին, որ Հայաստանը երբեք չի ներքաշվի Իրանի դեմ դավադրության մեջ։
«Պատերազմից հետո մեր երկրի և՛ ռազմական, և՛ սոցիալ-տնտեսական վիճակն այնպիսին չէ, որ մասնակցի տարածաշրջանային գործընթացներին կամ ազդի դրանց վրա։ Հայաստանը ներկայումս այդքան մեծ գործոն չէ տարածաշրջանում։ Մեր երկիրը պարզապես լծակներ չունի», - ասաց նա։
Գարիկ Քեռյանի խոսքով՝ Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի մասնակցությամբ ստեղծված բարդ իրավիճակում Հայաստանին մնում է չեզոքություն պահպանել, լավացնել Իրանի հետ հարաբերությունները և լիցքաթափել իր շուրջ եղած բացասական աուրան։
«Ամենակարևորը Ռուսաստանի հետ ռազմաքաղաքական համագործակցությունը չթուլացնելն է՝ նոր փորձանքներից փրկվելու համար», - շեշտեց քաղաքագետը։

После войны у Армении нет рычагов, и нам остается лишь не ослаблять сотрудничество с Ираном и Россией – Гагик Керян
04/10/2021 19:56
С политической точки зрения полностью правильно, когда власти Армении заявляют, что Иран дружественное нам государство и что мы сохраняем с этой страной хорошие отношения. Армения ничего другого и не может сделать, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Гагик Керян, касаясь вчерашних заверений премьер-министра Армении, что Армения никогда не вовлечется в заговор против Ирана.
«После войны наша страна находится не в том и социально-экономическом и военном состояние, чтобы участвовать в региональных процессах или влиять на них. В настоящее время Армения не является большим фактором в регионе. У нашей страны просто нет рычагов», - сказал политолог.
По словам Гагика Керяна, в создавшейся с участием России, Турции и Азербайджана сложной ситуации на Южном Кавказе Армении остается лишь сохранять нейтралитет, улучшать отношения с Ираном и разрядить отрицательную ауру вокруг себя.
«Самое важное – не ослаблять военно-политическое сотрудничество с Россией, чтобы избежать новых бедствий», - отметил политолог.