Այս իշխանությունը Հայաստանը մոտեցրել է մի կետի, երբ մեզ վերաբերող հարցերում մեր երկիրը ձայնի իրավունք չունի. Տիգրան Աբրահամյան
04/10/2021 10:52
Մեր խնդիրն այն չէ, որ պոպուլիստը հայտարարում է, թե պատրաստ է ականապատ դաշտերի բոլոր քարտեզները հանձել Ադրբեջանին, բայց Ադրբեջանում գտնվող մեր ռազմագերիները, գերիները վերադառնան։ Անշուշտ դժվար է Հայաստանում կամ Արցախում գտնել մի մարդ, ով չի ուզում մեր հայրենակիցների շուտափույթ վերադարձը։ Այդ մասին ֆեյսբուքում գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Խնդիրն այն է, որ գերիների վերադարձն ամրագրված էր նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, սակայն Ադրբեջանը այդ հայտարարությունից դուրս լրացուցիչ պահանջ է ներկայացրել, որն արդեն շրջանառվում է տարբեր միջազգային զեկույցներում կամ հայտարարություններում, բայց նույնիսկ դրա դիմաց Ադրբեջանը չի համաձայնվում ամբողջությամբ իրականացնել եռակողմ հայտարարությամբ նշված դրույթը։
Այս իշխանությունը Հայաստանը մոտեցրել է մի կետի, որի պայմաններում, մեզ վերաբերող հարցերում, Հայաստանը ձայնի իրավունք չունի և մեզ վերաբերող, մեր համար նպաստավոր դրույթները իրականանում են միայն այն ժամանակ, երբ դրանք բխում են այլ երկրների շահերից։
Այս իշխանությունը դեռ պետք է պատասխան տա Ադրբեջանում հայտնված, հետագայում խոշտանգված կամ մահվան դուռ հասած քաղաքացիների ճակատագրի համար, որովհետև այս հարցում բավարար ջանք չդներդնելու և եռակողմ հայտարարության մեջ գերիների վերադարձի ժամկետ չսահմանելու արդյունքում մեր մեծ թվով հայրենակիցների ճակատագիր շարունակում է մնալ անորոշ, նշել է Աբրահամյանը։

Это власть приблизила Армению к той точке, когда у Армении нет права голоса в касающихся нас вопросах – Тигран Абрамян
04/10/2021 11:55
Наша проблема не в том, что популист заявляет о готовности сдать Азербайджану все карты минных полей, чтобы удерживаемые в Азербайджане наши военнопленные, пленные вернулись. Безусловно, трудно найти в Арцхе или Армении человека, который не хочет скорейшего возвращения соотечественников. Об этом написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Проблема в том, что возвращение пленных закреплено в трехстороннем заявлением от 9 ноября, но Азербайджан предъявил дополнительное требование вне этого заявления, которое уже отмечается в различных международных докладах или заявлениях, однако Азербайджан даже за это не соглашается полностью выполнить указанное в трехстороннем заявлении положение.
Это власть приблизила Армению к той точке, когда у Армении нет права голоса в касающихся нас вопросах, благоприятные для нас положения реализуются только тогда, когда они исходят из интересов других стран.
Эта власть еще должна ответить за судьбу оказавшихся в Азербайджане, а в дальнейшем подвергшихся пыткам или убитых граждан, поскольку в результате того, что в этом вопросе не приложено достаточных усилий и в трехстороннем заявлении не установлен срок возвращения наших пленных, судьба многочисленных наших соотечественников продолжает оставаться неопределенной», - отметил Тигран Абрамян.