«Ժողովուրդ». Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգում տևական ժամանակ է, ինչ խնդիր կա. քաղաքացիներն արդեն վստահությունը կորցրել են
«Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգում տևական ժամանակ է, ինչ խնդիր կա: «Ժողովուրդ» օրաթերթը վերջին շրջանում քաղաքացիներից հեռախոսազանգեր է ստանում այն մասին, որ պետությունն իր մասնաբաժինը չի վճարում: Ինչպես հայտնի է, աշխատողի աշխատավարձի 10 տոկոսի չափով պետք է կուտակվի որպես ապագայի կենսաթոշակ։ Այդ 10 տոկոսի մի մասն աշխատողն է վճարում, մյուս մասը՝ պետությունը, բայց, փաստորեն, պետությունն իրեն բաժին ընկած պարտավորությունը ամսից ավելի է, չի կատարում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմել է ՀՀ ֆինանսների նախարարություն և հետաքրքրվել պատճառների մասին: Ի պատասխան հարցմանը ՖՆ-ից արձագանքել են՝ նշելով հետևյալը. «ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը խնդրին ծանոթ է, դեռևս այս տարի՝ օգոստոսին, պետական բյուջեի՝ «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդնում» ծախսային ծրագրի միջոցները չեն բավականացրել տվյալ ծրագրի մասով ֆինանսավորումը կատարելու համար, սակայն Կառավարության՝ 30.09.21 թ․ թիվ 1599-Ն որոշմամբ խնդիրը կարգավորվել է, արդյունքում ծրագրի գլխավոր կարգադրիչ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը լրացուցիչ հատկացվել է 20 միլիարդ դրամ: Տվյալ որոշումն ուժի մեջ է մտել սույն թվականի հոկտեմբերի 1-ից, նշված վճարումը ՀՀ պետական բյուջեից կիրականացնի առաջիկա մեկ-երկու օրերի ընթացքում»։
Լավ է, որ առաջիկա օրերին խնդիրը կկարգավորվի, բայց, մյուս կողմից, քաղաքացիներն արդեն վստահությունը կորցրել են ոչ միայն կառավարության, այլև պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի նկատմամբ»։

«Жоховурд»: Граждане утратили доверие к обязательной накопительной пенсионно системе
Газета «Жоховурд» пишет, что в обязательной накопительной пенсионной системе уже длительное время есть проблема. В последнее время в редакцию издания поступают звонки от граждан, что государство не перечисляет свою долю. Как известно, 10 процентов зарплаты сотрудника должны накапливаться как будущая пенсия. Часть этих 10% платит сотрудник, а государство фактически уже больше месяца не выполняет свое обязательство.
Издание обратилось в министерство финансов, чтобы выяснить причины. В ответ на запрос в министерстве финансов ответили следующее: «Министерство финансов Армении знает о проблеме, еще в августе этого года средства расходной программы «Инвестиция накопительной пенсионной системы» были недостаточны для выполнения финансирования по части данной программы, однако Правительство урегулировало проблему решением №1599-Н от 30.09.21г., в результате главному исполнителю программы – министерству труда и социальных вопросов выделено дополнительно 20 млрд. драмов. Данное решение вступило в силу с 1 октября сего года, указанная выплата из государственного бюджета будет осуществлена в течение ближайших одного-двух дней».
«Хорошо, что в ближайшие один-два дня проблема будет урегулирована, но с другой стороны, граждане уже утратили доверие не только к правительству, но и к обязательной накопительной пенсионной системе», - пишет газета.