Թեհրանը փակել է իր երկինքը Ադրբեջանի ռազմական ավիացիայի համար
Իրանի կառավարությունը պաշտոնական ուղիներով ծանուցում է ուղարկել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարությանը: Ըստ դրա՝ Իրանը փակել է իր օդային տարածքը Ադրբեջանի ռազմական օդուժի համար, որը մատակարարումներ է իրականացնում Նախիջևան:
Բաքուն պաշտոնական Թեհրանի այս որոշումը համարել է դավաճանություն, որն իրականացվել է Հայաստանի կառավարության դրդմամբ:
Հաքքին.ազ կայքը գրում է, որ Իրանը ակտիվորեն օգտագործում է Ադրբեջանի տարածքը տարանցիկ փոխադրումներ իրականացնելու համար: Խոսքն առաջին հերթին Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի մասին է:
«Իրանի դավաճանությունը շոշափելի վնաս չի պատճառի Ադրբեջանին, քանի որ Նախիջևանում տեղակայված զորամասերի մատակարարման հարցում Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչությունը նախընտրություն էր տալիս այլ երթուղիներին: Այնուամենայնիվ, Թեհրանի այս քաղաքական որոշումը Բաքվին դրդում է ընդունել միանշանակ եզրակացություններ՝ Իրանի կառավարության արտաքին քաղաքականության ուղենիշների վերաբերյալ», - ասվում է Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ։

Тегеран закрыл свое небо для азербайджанской военной авиации
Правительство Ирана направило уведомление по официальным военным каналам руководству Минобороны Азербайджана. Как говорится в сообщении, Иран закрыл свое воздушное пространство для военно-воздушной авиации Азербайджана, осуществляющей военные поставки в Нахичеван.
Баку расценил это решение официального Тегерана как предательство в отношении Азербайджана, принятое по наущению правительства Армении, передает Хаккин.
Иран активно использует территорию Азербайджана в качестве транзита для осуществления основных транспортных перевозок. В первую очередь речь идет о транспортном коридоре Север-Юг.
«Предательство Ирана не нанесет ощутимого вреда Азербайджану, поскольку военное ведомство Азербайджана в вопросе снабжения воинских частей, расположенных в Нахчыванской Автономной Республике, отдавало прерогативу другим маршрутам. Однако данное политическое решение Тегерана подталкивает Баку к недвусмысленным выводам о внешнеполитических ориентирах иранского правительства», - говорится в сообщении.