«Այն, ինչ այս օրերին կատարվում է, ուղիղ սպառնալիք է մեր անվտանգությանը». Ընդդիմադիրները կրկին պահանջում են ԱԱԾ տնօրենի, Պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպում
05/10/2021 10:32
Մեկնարկել է 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի երկրորդ նստաշրջանի հերթական նիստը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը հայտարարեց, որ ընդդիմադիր երկու խմբացությունները դեռ շաբաթներ առաջ դիմել էին ԱԺ նախագահին՝ խնդրելով հրավիրել Սահմանապահ զորքերի հրամանատարին, ԱԱԾ տնօրենին, Պաշտպանության նախարարին, ԱԳ նախարարին, ՊԵԿ նախագահին՝ քննարկելու համար սահմաններին տիրող իրավիճակը։
«Ու ունեցանք ԱԺ նախագահության կողմից խոստում՝ արվում է ամեն ինչ, որ հանդիպումը կայանա առաջին դեմքերի մակարդակով, խնդրում եմ տեղեկացնել, թե այդ ջանքերն ի՞նչ արդյունքի են հանգեցրել գոնե այսօրվա դրությամբ»,-ասաց Խաչատրյանը։
Նիստը վարող ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն էլ ասաց, թե Ալեն Սիմոնյանը երբ գործուղումից վերադառնա, կարող են իր հետ քննարկել հարցը։
«Իսկ, ընդհանրապես, թեմայի հետ կապված ես կարծում եմ՝ այդ ժամանակ, դրանից մի քանի օր հետո կառավարության հետ հարցուպատասխանն էր, որտեղ հենց վարչապետին դուք հնարավորություն ունեիք հարցեր տալու հենց նշված թեմաների  վերաբերյալ»,-ասաց Ռուբինյանը։
Արթուր Խաչատրյանն ասաց, թե ինչ կարող են խոսել նիստերի ժամանակ, մի-փոքր ավելի խորը կարող են քննարկել այլ ֆորմատով, ինչպես տեղի ունեցավ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Հայաստան» խմբակցությունից Արծվիկ Մինասյանն էլ ասաց, թե Ալեն Սիմոնյանի ու ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի հետ պայմանավորվել էին, որ բոլոր ջանքերը պետք է գործադրվեն ու ստանձնեցին այդ պարտավորությունը հանդիպումը կազմակերպելու։
«Ցավոք, առ այսօր չունենք մենք այդ հանդիպումը»,-ասաց նա։
Մինասյանի խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ բազմաթիվ հարցերի պատասխան տրվի առանձին քննարկումների միջոցով։
«Մենք սա ենք ուզում, այլ ոչ թե հրապարակային ինչ-որ շոուի տարրեր պարունակող գործողություններ, որովհետև այն, ինչ այս օրերին կատարվում է Սյունիքում, տարածաշրջանում տարբեր դերակատարների կողմից հայտարարությունների առումով, ուղիղ սպառնալիք է մեր անվտանգությանը»,-հայտարարեց ընդդիմադիր պատգամավորը։

«То, что происходит в эти дни, – прямая угроза нашей безопасности»: оппозиция требует встречи с директором СНБ, министром обороны
05/10/2021 12:22
Сегодня стартовало очередное заседание Национального Собрания Армении восьмого созыва.
Депутат фракции «Армения» Артур Хачатрян заявил, что две оппозиционные партии еще несколько недель назад обратились к спикеру парламента, попросив пригласить командующего Пограничными войсками, директора СНБ, министра обороны, главу МИД, председателя КГД для обсуждения ситуации на границе.
«Председательство парламента обещало, что предпримет все возможное, чтобы встреча состоялась на уровне первых лиц. Прошу проинформировать, к каким результатам привели эти усилия по состоянию на сегодняшний день», - сказал Хачатрян.
Вице-спикер парламента Рубен Рубинян ответил, что этот вопрос они могут обсудить с Аленом Симоняном после его возвращения из командировки.
«В целом я считаю, что через несколько дней после этого в парламенте проходил правительственный час, и у вас была возможность задать вопросы по этой теме премьер-министру», - сказал Рубинян.
Артур Хачатрян отметил, что то, о чем говорят во время заседаний, можно обсуждать более глубоко в таком формате, как во время встречи с заместителем начальника Генштаба ВС Армении.
Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян заявил, что с Аленом Симоняном и руководителем фракции «Гражданский договор» Айком Конджояном была достигнута договоренность, что они должны приложить все усилия и взять на себя обязательство организовать встречу.
«К сожалению, по сей день эта встреча не состоялась», - сказал он.
По словам Минасяна, очень важно, чтобы на отдельном обсуждении были даны ответы на многочисленные вопросы.
«Мы хотим этого, а не какого-то публичного шоу, потому что то, что в эти дни происходит в Сюнике, в контексте заявлений различных игроков в регионе, является прямой угрозой наше безопасности», - заявил Арцвик Минасян.