Չի բացառվում, որ Հայաստանը վերածվի Սիրիայի․ խնդիրը Սյունիքն է. Հայկ Նահապետյան
«Չի բացառվում, որ Հայաստանը վերածվի Սիրիայի։ Ի՞նչ եղավ Սիրիայում․ աշխարհի ուժային կենտրոնների շահերի բախում։ Այդ բախման հետևանքով այդ ծաղկուն, պաշտպանված երկիրը ավերակների վերածվեց», - 24news.am-ի հետ զրույցում կարծիք է հայտնել ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը։
Նա ընդգծել է, որ թեպետ Հայաստանը Սիրիայի չափ տարածք ու ռեսուրսներ չունի, սակայն ուժային կենտրոնների շահերի բախումն այստեղ ակնհայտ է։
«Հարցն այն չէ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չափելի չէ Սիրիայի հետ՝ ո՛չ տարածքի, ո՛չ բնակչության, ո՛չ ռեսուրսների առումով, բայց երբ ասում եմ՝ երկրորդ Սիրիա, դա նշանակում է, որ այս ապիկար իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքով այս պահին աշխարհի ուժային կենտրոնների շահերի բախում է գնում Հայաստանի վրա։ Խնդիրը Սյունիքն է», - ասել է ռազմական փորձագետը։
Հայկ Նահապետյանը կարևոր գործոն է համարել Սյունիքով անցնող ցամաքային՝ ամենակարճ և միակ ճանապարհի, փաստացի, փակված լինելը։
«Կարելի է ասել՝ փակված է Իրանից Ռուսաստան, Իրանից Սև ծով, Եվրոպա տանող ցամաքային ճանապարհը։ Բեռնատար տրանսպորտն անցնում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստան, Ռուսաստան, Վրաստան, Սև ծով, նավահանգստով՝ Փոթի, հետո Եվրոպա։ Ճանապարհը փակվեց, երբ ՀՀ ապիկար իշխանությունները հայտարարեցին, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի մի հատված ադրբեջանական է։ Երեկվանից էլ փակվել է Վրաստանով իրանական բեռնատարների և մարդկանց մուտքը։ Հայաստանով, որպես տրանզիտ երկիր, Իրանը տեղափոխում է բեռներ։ Այս պահին Վրաստանը փակել է։ Այսինքն, այդ առումով ևս Հայաստանը հայտնվել է բլոկադայի մեջ, էլ չեմ ասում՝ Իրանը։ Սա է կատարվում», - ասել է փորձագետը։
Նա մատնանշել է նաև այն ուժային կենտրոններին, որոնց շահերի բախումը վտանգավոր իրավիճակ է ստեղծել տարածաշրջանում և Հայաստանի շուրջ։
«Սա եղավ, որովհետև մենք պատերազմում պարտվեցինք։ Ուժային կենտրոնները հավակնություններ ունեին․ օրինակ՝ թուրք-ադրբեջանական ռազմաքաղաքական դաշինքը, տարածաշրջանում Թուրքիայի շահերը սպասարկող և կառավարող Մեծ Բրիտանիան, իր ավագ գործընկեր, դաշնակից ԱՄՆ-ն։ Հիմա այդ շահերի բախումն է՝ մի կողմից, իսկ մյուս կողմից՝ Ռուսաստան, Իրան, Չինաստան։ Հավասարակշռությունը մինչև 2018 թվականն էր», - ասել է Հայկ Նահապետյանը։

Не исключается, что Армения превратится в Сирию: проблема в Сюнике – Айк Нагапетян
«Не исключается, что Армения превратится в Сирию. Что произошло в Сирии? Столкновение мировых центров силы. В результате этого столкновения эта цветущая, защищенная страна превратилась в руины», - заявил в эфире 24news.am военный эксперт Айк Нагапетян.
Он подчеркнул, что хотя у Армении нет такой территории и ресурсов как у Сирии, однако столкновение интересов силовых центров здесь очевидно.
«Вопрос не в том, что Республика Армения несоизмерима с Сирией ни по территории, ни по населению, ни по ресурсам, но когда я говорю – вторая Сирия, это значит, что в результате проводимой этими бездарными властями политики в Армении на данный момент происходит столкновение силовых центров. Проблема в Сюнике», - сказал военный эксперт.
Айк Нагапетян считает важным фактором то, что самая короткая и единственная сухопутная дорога, проходящая через Сюник, фактически закрыта.
«Можно сказать, что закрыта сухопутная дорога, ведущая из Ирана в Россию, из Ирана к Черному морю, Европу. Грузовой транспорт проходит из Исламской Республики Иран в Армению, Россию, Грузию, Черное море, через порт Батуми, потом в Европу. Дорога закрылась, когда бездарная власть Армении заявила, что какая-то часть межгосударственной дороги Горис-Капан – азербайджанская. Со вчерашнего дня закрыт въезд в Грузию для иранских грузовиков и людей. Армения является для Ирана транзитной страной для перевозки грузов. Сейчас Грузия закрыта. То есть, в данном смысле Армения также оказалась в блокаде, не говоря уже об Иране. Вот что происходит», - сказал эксперт.
Он назвал также те силовые центры, столкновение интересов которых создало столь опасную ситуацию в регионе и вокруг Армении.
«Это произошло, потому что мы потерпели поражение в войне. У силовых центров есть свои притязания, например, турецко-азербайджанский военно-политический союз, обслуживающая в регионе интересы Турции и управляющая этой страной Великобритания, ее старший партнер, союзник США. Сейчас с одной стороны сталкиваются эти интересы, а с другой – интересы России, Ирана и Китая. Баланс сил существовал до 2018 года», - сказал Айк Нагапетян.